Коментари - Apple работи по компютърен процесор с 32 ядра | IT.dir.bg
назад

Apple работи по компютърен процесор с 32 ядра

Чиповете отново са базирани на технология нa Arm

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Apple работи по компютърен процесор с 32 ядра | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Хейтърите да замълчат.

OOO Някой е "инвентнал" многонишковата производителност

Fujitsu A64FX вече показа на IBM (Power 9 процесори са във втория и третия суперкомпютър), Intel, AMD и Nvidia къде зимуват раците. Появата на ARM-базирани персонални компютри ще даде и силен тласък на ARM-базираните сървъри, давайки възможност за разработка и тестване на софтуера в естествената (native) хардуерна среда. Apple с M1 вече показаха, че ARM може да бъде достатъчно производителен, за да се мери дори с най-бързите x8664. Причините на архитектурно ниво са много. Един пример с едно от най-съществените преимущества на ARM е, че паралелното декодиране на инструкции с ARM ISA е далеч по-лесно и ефективно, докато x8664 архитектурата е ударила сериозен лимит. Apple M1 има 8 инструкционни декодера, като могат да бъдат увеличавани и още, защото инструкциите на ARM са прости и с фиксирана дължина (RISC). Intel и AMD имат по 4 декодера на ядро, като инженерите на двете компании смятат, че това е горната граница за x8664. Добавяне на още декодери може дори да доведе до забавяне. Причината - инструкциите са сложни (CISC) и с различна дължина - от 1 до 16 байта - която се разбира чак след декодиране на всяка конкретна инструкция. За да не се налага декодери 2,3 и 4 да изчакват, започват спекулативно да налучкват началото на съответната (2ра, 3та и 4та) инструкция. Това налучкване бави значително. За късмет на 2-те компании, x8664 ISA е по-скоро смесена (RISC/CISC) и много голяма част от инструкциите са с еднаква дължина, но това не отменя проблема с тези, които са с различна дължина. Всички предимства на ARM се виждат и във Fugaku, чиито процесори показват по-висока производителност в HPC (high-performance computing) тестовете насочени към научни изследвания спрямо всички други решения, включително специализираните HPC решения на Nvidia. x86_64 е пътник и всичко е въпрос на време. RISC-V също е сериозен претендент, но е в ранна фаза на развитие на фона на останалите.

Между другото, преди 4-5 години AMD имаха планове да правят процесори, които могат да изпълняват едновременно x86_64 и ARM инструкции. Изглежда, че плановете не са прекъсвали. Има подобни твърдения и за Intel, но там имам по-големи съмнения. Не го написах в основния коментар, защото и без това вече беше раздут. Но, и затова писах, че архитектурата е пътник, не Intel и/или AMD.

Аве вие нагризаните сте някво много странно племе, всички други са хейтъри, не разбират ко става у а, баси...

Какво ще правят останалите 31 ядра се пита в задачата?

Силата на х86 инфраструктурата, че има софтуер. Каквито и RISK изгъзици да се правят ако пазара и девелоперите не ги приемат все тая... M1 го стравняват с 9-та серия Интел и пак пада по някои параметри. На Apple хората вече не могат да се сложат Windows - това преди беше голям плюс. Nvidia и Интел са толкова напред с материала, не никой не може да ги бутне.

Всъщност могат , все пак има Windows ARM 10-ка. Докъде ще стигнат Епъл е абсолютно все тая , те продължават да са едни малки проценти от световния пазар на компютри и телефони.

Те затова Nvidia купуват ARM за $30 милиарда, явно щото Intel са мноо готйени :D Към 2019-та година има над 130 милиарда произведени ARM процесора с широк спектър на приложение - от печки и хладилници, през практически 100% от смартфоните, вече и в персонални компютри, та до суперкомпютри. Intel с x86 са толкова много "напред", че AMD още преди 5 години започнаха да планират поддръжка на ARM ISA чрез хибридна архитектура. Леко ми е писнало от безкрайно ограничените кретени, които си мислят, че ИТ светът е Windows, Excel и игри ...

не бях чувал за технология като "многонишкова производителност", гоуем си "инвентър"

Човекът ясно ти е написал - "хейтърите" Не "всички други" са хейтъри, но ти явно си сред тях. И, да, нищо не разбираш.