Коментари - Бивш астронавт разработва ракетен двигател от нов тип | IT.dir.bg
назад

Бивш астронавт разработва ракетен двигател от нов тип

Xимичecĸитe paĸeти изпoлзвaт твъpдe cтapa тexнoлoгия, смята експертът

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Бивш астронавт разработва ракетен двигател от нов тип | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

г-н Диаз работи по тоя двигател от 1977г и до момента не са постигнали съществена тяга. На този етап двигателят е използваем единствено в космоса, но не и за преодоляване на земната гравитация. Както и други коментираха преди мен, VASIMR нито е единственият такъв проект, нито е ново начинание. Къде е новината?

Дира, що не сте турили в кавички и кирилицата на Ad Astra? Или тотално вече почнахте да ги мешате имена на фирми, лични имена и т.н. из статиите и няма никакъв стандарт при вас? Cтapтъпът Аd Аѕtrа e ocнoвaн oт физиĸa и бивш acтpoнaвт Фpaнĸлин Чaнг Диac (Frаnklіn Сhаng Dіаz).

По тази идея работи не само тази комапния.... проблема на идеята не е самия плазмен двигател, а захранването му с електричество. Да и другите които работят по идеята обмислят това захранване да е с ядрен реактор, но... Тук има едно голямо "НО"... Но за разлика от реакторите на подводниците, които се охлаждат от огромния океан около тях, в космоса реактора нямам от какво да се охлажда... По темата има много писано и обсъждано. Има много проекти от този тип, като по спомен в най-напреднала фаза е проекта на Роскосмос за космически влекач (говоря за частта на силовата установка, а именно ядрения реактор). По спомен миналата година завършиха тестовете на охладителната система на Земята, а за следващата година са планирани тестове в ниска орбита (коментираше се, че се планира тестване на разгръщането на самите охладители, които са със значителни размери)

Всъщност има вече такъв реактор - НАСА го тества. Не е още много мощен, но е перспективен. www.nasa.gov/press-release/demonstration-proves-nuclear-fission-system-can-provide-space-exploration-power

Руския тежи 20 тона и нагоре. Няма как да го тестват в космоса щото нямат ракета да качат такъв реактор и поне още толкова обща компановка - общо към 40 тона. Е, могат да наемат Falcon Heavy. Докато в НАСА мина пълни изпитания KRUSTY, тежащ около 150 кила за 10 кВт и е модулен.

Пак пишеш глупости от които не разбираш. От къде си мислиш се появи ядрения реактор за руските крилати ракети с ядрени двигатели Буревестник. Те са страничен продукт точно от разработката която описа колегата по-горе. Руснаците вече са испитали основните елементи и на реактора и на йонния двигател, до две -три години ще го качат на орбита. И за разлика от ЕДНОПОСОЧНИТЕ фишеци на Мъски , които ще летят като камикадзета към марс, руските ядрени ракетни двигатели ще позволяват полет до там за 4-5 седмици.

АК, пак ли те измъчват тези мокри сънища, за руското надмощие в космоса? Няма нищо, скоро ще се събудиш!

NАЅА и ЅрасеХ изглeждa вeчe имaт нoв cъпepниĸ в мapcиaнcĸaтa пропаганда, а (пpoгpaмa)

Не тяга, а момент на импулса... Моля ви се за повече професионализъм!

В тоя контекст всички казват "тяга" (thrust).

Аз

Момент на импулса? Това какво значи - че двигателят ще се търкаля из космоса или кво?

Допуснах нелепа грешка, ама така е човек, като не внимава... Естествено, че е специфичен импулс. Надявах се грешката да не се забележи, но все пак благодаря:)

и още нещо. VАЅІМR го знаем от 2003та година. Къде е новината?

Знаем го, ама не знаем за важната част VASELN.

само да питам - от какъв материал ще са направени бустерите, така че да не бъдат повредени от плазмата?

Кви бустери, бе? Това е плазмен двигател, в който йоните се ускоряват в електромагнитно поле и в идеалния случай не докосват стените. От същия материал, от който се правят сега използваните плазмени (йонни) двигатели

Не е единствен, въпросът е кой ще направи най-ефективен плазмен двигател.

за сега само франсетата имат истински функциониращ такъв.

Това не е вярно. Руснаците и американците имат също. Някои ги наричат йонни двигатели но по същество са едно и също с плазмените. Продукцията, произведена от животновъдството, достига 1 917.8 млн. лв. и също отбелязва спад с 3.6 на сто спрямо 2018 година. Намалението се дължи на спад в обемите с 5.6 на сто. VАЅІМR вече е готов , минал е всички наземни изпитания, остава само тест в космоса. Други разработвани и готови двигатели от този тип са: Boeing 601HP NEXT NSTAR СПД-100 XIPS-25 HiPEP и др. За разлика от тях обаче, VАЅІМR е по-мощен и работи с евтиния Аргон, а не Ксенон. Но май няма ефективността на Ксеноновите. Argon 1 литър около 4 лева Xenon 1 литър около 15 лева