Коментари - Лаборатория по проектиране на чипове отваря врати в СУ | IT.dir.bg
назад

Лаборатория по проектиране на чипове отваря врати в СУ

Електронната и компютърната индустрия в България изпитва остра нужда от кадри

Обратно в новината

Коментари - Лаборатория по проектиране на чипове отваря врати в СУ | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

"Да не отваря!"

Гледан филм. Ще проектират интегрална схема, може би и процесор ама какво от това? Най много да го докарат до успешни симулации. Нататък трябва да се отпечати на силиций а такава лаборатория няма. Всъщност има но по прастари технологии, дали достигнаха 100 нанометра се чудя. Всъщност добър начин някой да катери в научната йерархия ама нищо повече

Защо, бе? Нали GF са за това. Може да ги уредят в някой MWP

ние си имахме ЦЯЛ институт за електроника, а сега една лаборатория за полу...подводници ли, кво беше там във вица? :-)(

НО! В този формат това са си пари на вяъра! Студентите, които учат по държавна поръчка, трябва да са задължени да работят поне 10 години в БГ. Иначе си е просто субсидиране на западните икономики. И ако ще развиваме елетроника тук, което не е чак толкова невъзможно колкото изглежда, редно е да се обърне внимание и на останалите технологични процеси.

Абсолютно платена публикация както пише първият колега. Изтриха 2 коментара от вчера, където се обясняваше, че е ТУ има такава лаборатория със същия софтуер, а 40% от служителите на GF (предишно Смартком - IBM) са се учили в нея.

Забравих да пиша, че лабораторията ни е от 27 години.

Абе кой се занимава с хардуер в днешно време? Тая специялност е остаряла преди да излезе, загуба на време и назад с 30 години

Тази специалност (микроелектроника) е в основата на електронната промишленост. Само с резистор и кондензатори смартфон няма да направиш

сега е особено актуално...с тези чипове и вноса им от Китай...тоест невноса им де...

за да се проектират чипове ти трябва софтуер само и знания правенето е на друго мсто

Не се казва чип, а интегрална схема. Чип е по-скоро за казино. За сведение има си ТУ за тази работа! Дори си има специалност - Микроелектроника. В УНСС имат компютърни науки.В Софийския ще проектират "чипове". Остава ТУ да отвори медицинска специалност. Малко ли ни е съсипано образованието.

Не се възмущавай. Чип се нарича скрайбираното / отрязано/ парче силиции съдържащо реалната схема / процесор, контролер, усилвател, логически елемент, транзистор, фотодиод и.т.н/ , а Интегрална схема, транзистор и т.н. става след като този чип се корпусира и херметизира. Предполагам, че никога не си държал чип с пинсета в ръка, за разлика от някой хора, които са работили тази работа във времето на "дълбокия социализъм" Иначе, тази работа не е за физици, а за инженери - т.е. мястото и е в ТУ. Да си ходят физиците в ЦЕРН и да броят хигс бозоните. Но те много обичат да се бъркат там където има пари за "усвояване". Глобал Фаундри е бивше подразделение на Интел. Германското им подразделение ако не се лъжа е още на 28 нанометра или в най-добрия случай на 14 нанометра. Китай го "стопираха" / най-вече го направи Тръмп през 2020/ на 14 нм, за това е голямата търговска война САЩ -Китай. Както и спорът чий е Тайван - там е най-големия производител в света с повече от 56% - TSMC. В Азия - TSMС и Smsung са на 7 и 5 нанометра от доста време , е TSMC е на 4 нм, а през 3 тримесечие 2022 ще пусне 3 нм. В момента има нужда от проектанти, но никой не може да каже дали тази архитектура / сегашната/ няма да бъде скоро "изметена" както крайно не ефективна от тъй наречените "нишкови процесори" работещи 8-10 пъти по-бързо със същите технологи и производство. Тъка, че това един страшно динамичен процес при реализацията на който трябват доста пари. За проектирането са - стотици милиони, а "хардуерното производство" пък иска десетки милиарди.

а като се прибави цифрата 201 става ли транзистор ВЕФ ? :_)

За съжаление съм принуден да изучавам медицинска специфика с оглед качеството на медицинския елит подвизаващ се из ефирите. Добре поне че анатомията и физиологията ми идват отвътре в рамките на "как по дяволите работи това? "

Само не ми казвайте, че тук ще "отглеждат" монокристали, че не ми се мисли кой ще им проектира помещенията и къде ще създават вода с чистота над 10 Мегаома. Само каtо се сетя системите за вентилация и главата ми не го побира къде са тръгнали таралеж да яздат на гол гз.

Да си чувал за fabless?

"Чистата вода" за микроелектоника е 18 мегаома, многознайко. Но следващият процес на филтрация е доста по-сложен. И сега някои български фирми ползват дейонизатори и правят полупроводниково производство в България, в това число имат и "чисти помещения", но става въпрос за клас на чистота 1000 - максимум. Не плаши маймуните с измислени цифри. Това ми беше работата. А какво представлява сегашния завод за производство на чипове може да видиш в сайта на TSMC. Там помещенията са с клас на чистота 10 или 0 и вътре няма хора. Може би виждаш разликата в цифрите, а обяснението какво стои за тях е малко по-сложна работа. Производството на монокристални силицииеви пластини / шайби / с размер 8 и 12 инча е друга бира и се прави в други заводи. Този тип роизводство гълта стотици милиарди в цял свят. И не е за всяка уста лъжица, даже не е за американци - защото са необразовани и скъпо струващи. Цитирам мнението на азиатците от TSMC, които им строят завод за 5 нм. технология за 12 милиарда долата в Аризона. За сравнение Интел, който не може да прави 10 нм иска от Байдън 50 милиарда за завод, който уж ще прави 2 нм гейт на транзистора - смях в залата.

Вградените ситеми са готови чипове, а електронното проектиране да не крие опроводяване на печатни платки или програмиране на FPGA. Много елементарно написано, найвероятно за лов на кандидат студенти.

Не, за същото става въпрос - интегрални схеми. Това не е CADENCE Orcad за платки.

Чиста проба платена реклама зле маскирана като новина. Колко ви дадоха от СУ за "новината"?