Коментари - Млад учен от БАН разработва иновативно решение за съхранение на зелена енергия | IT.dir.bg
назад

Млад учен от БАН разработва иновативно решение за съхранение на зелена енергия

В рамките на проекта са синтезирани модифицирани електродни материали с моделирана структура

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Млад учен от БАН разработва иновативно решение за съхранение на зелена енергия | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Идята с тези батерии да се съхраняват големи количества е нергия е губеща. както е написал един господин по-долу засега най-доброто е ПАВЕЦ. И не как да се съхрани зелената енергия, а как да се съхрани оставащата неизползвана енергия от всички електростанции. Едни хора ще изхарчат едни пари, ще напишат едни статии и.н.

ПАВЕЦ и ВЕНЦИ ВЕЦ . това знам по темата аз

на тема, по която форумният българин да не е специалист, все още продължава. Въпреки наличието на достатъчно доказателства, че е загубена кауза...

То и аз разработвам слънчев генератор на Луната, ама още няма как да направим далекопровод дотам. Закривайте БАН и всеки да работи по реалистични проекти!

Това е предварително изгубена кауза. Може би след 200-300 г. може и да се измисли нещо, но сега не. Няма толкова много цветни метали на планетата за акумулатири, дори за захранванети на един малък град като София.

Ами пробвай да прочетеш статията тогава, това над което работи каката е именно на тази тема. Те откритията не стават от днеска за вчера. След 200-300 г няма някой учен да се събуди на криво и изведнъж да измисли всичко необходимо. Дори да отнеме 200-300 г ще е резултат на натрупване на знания от труда на десетки, стотици и хиляди учени. Имаш много едностранчиво виждане, какво е акумулатор. ПАВЕЦовете които споменават по-долу, също са акумулатори и разходите от цветни метали при тях са нищожни.

Инавацията се състои в това да се топне енергията в кофа с зелена боя и готово!

Грух, грух

Човече, ти наясно ли си къде твориш? Това е черна дупка, изнасяй се докато е е време!!! Минали сме тоя път, чуй ни добре!

имаше виц навремето млад учен изобретил как от лайна да прави чисто масло след финансиране питат как върви вкусът е ужасен, но пък добре се маже та така

това е готино! когато бях дете, преди повече от половин век, за жалост, имахме гатанка: може ли със зелено да направиш бяла точка на черен фон? отговора е, забиваш зелена краставица в черния г...з на негър и я чупиш през половината! та и тия от бан!

Толкова рано не се бие тъпана, Лешоядите само това чакат, да глътнат малкото мозъци останали и после да се тупат по гърдите!

Енергия с други цветове ще може ли да съхранява , или само зелена ?

Леле. Що пари са излапали и тия от проекти само- осигурили са си безплатна енергия до ке==рая на дните си

ПАВЕЦ

Висок КПД могат да имат помпите и турбините

_stankow

Това е решението. За съжаление ПАВЕЦ не могат да поемат безумните гигавати перки и панели, които се инсталират. Няма такива природни условия. ПАВЕЦ са само изравнители на товара и стабилизатори на честотата. Не могат да се използват за дълговременно складиране. Само денонощно изравняване. И са много скъпи.

Не могат? ... Щото се изпарява водата ли? ... Той и бензина гори, ама само 20-30% успяваме да уловим и пляскаме с ръце! ... Леко си започнал да се протриваш по реверите, Станков!

Така, като ползваш терминология мислиш, че си компетентен ли? Има и хора учили енергетика и турбини дето ти четат глупостите.

Ха ха ха! Млад учен в БАН - значи над 60 годишен! Искам да споделя, че и аз имам проект за съхранение на енергията! Моят е: да хванем всички електрически змиьорки и скатове и да точим редовно ток от тях - денем и нощем! Така няма да имаме проблема със слънчевите централи когато слънцето се скрие, или с водните централи - когато нивото на водата падне или с газовите централи когато руснаците ни спрат газта ..... Само проблема е че трябва от време на време да ги храним, че току виж са се самоизяли хайванчетата!

Чакам финансиране по някоя програма от ЕС! Ако ли не - ще продам идеята си на американците, северно корейците или на руснаците!

Ти ела да хванеш моята змирока, да видиш какъв ток че те тресне. До края на годината ще мучиш като тибетски як и няма да ти трябва никаква друга енергия

След като си стигнал и до моите "услуги", значи змиорката ти отдавна е умрела......

Когато в западния печат се появи такава публикация, в края и задължително има линк към съответна(и) научни публикации. Иначе си остава само ПР-акция.

При условие, че проектът е стартирал тази година не знам каква публикация очаквате 2 месеца по-късно!?

И след 2 месеца вече бият тъпана?! Някой ви будалка.

Шистовият газ какъв е на цвят? Зелен, виртуално-зелен, ... ?????????

От Дянково време насам, БАН винаги като пуска някаква пиар шитня какви велики работи прави, винаги пише в заглавието "младите учени", "младият учен". Още им държи влага израза за "синодалните старци".

А защо само зелена енергия? Не може ли да съхраняват жълта, черна и синя също така?

Правили нещо, но още нищо не са направили, ама да вдигаме шум.

Вероятно са усвоили 2 млн. и се прави малко "отчитане" за пред публика.... Само израза "... в пъти по-добър електроден материал..." като чуете и ви става ясно за какво дълбоко провинциално и псевдонаучно ниво става дума.

Щом можете да съдерете грантове от тъпите европци - правете го. Но истинският учен, преди да започне да решава една задача, решава друга - съществува ли решение изобщо ? Не какво е, а дали съществува. Е, не съществува решение, което с електрохимически способи може да повиши плътността на енергията в електрохимическите източници над една фундаментална граница от около 400 ват-часа на кг. И не може да се преодолее разликата до химическите източници на енергия, например за бензина - 18,000 ват-часа на кг. Разлика от два порядъка. 50 пъти. Така че, изследвайте си, само че чистите автомобили, хеле пък самолети - нямат бъдеще. Само хибриди !

Не съм сигурен коментара ти какво общо има с каквото и да е в статията. Не виждам в нея да споменава коли и самолети. Не виждам да пише, че опитва с електрохимични способи да повишава плътността на енергията в електрохимическите източници. До колкото пише в статията Дамата изследва в сферата на натрий йонни батерии.

_stankow

А натрий-йонните батерии какви са ? Маховикови ? Радиоизотопни ? Термосинтез ? И за какво мислите се дават "грантове", а усвояването им се води под идиотския лозунг "зелени енергии" ? Какви са мераците на зелените талибани ? Да измислели чудо-батерии, които да сложат на чисти електромобили, самолети и даже камиони. И да изместят ДВГ. Без изобщо да разбират нито от енергия, нито от физика, нито от транспорт. Леко образовани гретенчета. Та затова е тази статия. Затова са тези грантове. Моето мнение - нека ги вземат, нека изследват, не е луд който яде баницата !

Не става въпрос за чудобатерия, която тежи 5 грама и дава 15 години ток като АЕЦ Козлодуй! Не става въпрос за маховикови или радиоизотопни също ... нито за термоядрен синтез ... Всъщност натрий-йон батериите би трябвало да имат дори по-ниска плътност на енергията от литий-йон. Въпроса е какво имат тогава? Многократно по-дълъг ефективен живот и са много по-безопасни. По-горе пишеш за ПАВЕЦовете, всъщност точно в този контекст тези батерии имат смисъл, просто в други мащаби. Коли, самолети, камиони ... това ли са единствените потребители на ел.енергия за които можеш да се сетиш, които може да имат нужда от батерии? Да за тях плътността на енергията е много важна. Обаче има потребители за които тя е без особено значение. Такива които всъщност харчат много повече енергия от изброените от теб - домакинствата например! За тях съществена е най-вече икономическата изгода. При равни цени и други условия по-дълъг живот само по себе си значи по-голяма икономическа изгода. Е остава да се стигне до равни цени разбира се.

Ама натриево-йонните батерии отдавна са добре известни , няма много наука в тях. Работа на инженери е да се занимават с тях, не на учени. Учените би трябвало да разработват нови принципи и нови методи.

На натриевите батерии всички параметри са по-лоши в сравнение с литиевите. Само едно предимство имат - няма литий в тях, затова и са много по-евтини

За тази цел екипът работи върху създаването на по-устойчиви и безопасни електродни материали, които да се използват за направата на натриево-йонни батерии, съобщиха от БАН. 30.07.2021 г. Китайци представиха революционни натриево-йонни батерии. Новата батерия на CATL, която е разработена чрез търсенето на алтернатива за традиционните литиево-йонни клетки, е направена от различни материали и ще се възползва от независимостта си от скъпи метали и редки суровини, които напоследък постоянно не достигат, а цените им растат. 18.10.2018 г. Две години след създаването на първия прототип на батерия, която използва натриеви йони – в стандартен, промишлен формат, новостартиращата фирма Tiamat с готви да проектира, разработва и произвежда тази обещаваща нова технология. Надеждата е, че тя ще компенсира някои от ограниченията на литиево-йонните батерии, които тормозят пазара днес, свързани най-вече с презареждането, продължителността на експлоатация и производствените разходи. По-конкретно, натриево-йонните батерии могат да позволят съхранение на енергия в комунален мащаб, което е ценно в светлината на развитието на възобновяемите енергийни източници и електрическите превозни средства. Чак не е смешно. Трагично е. Особено заглавието. Все пак това предстоящо иновативно и прочие решение в тази разработка на младия "учен" вече се е състояло през ноември 2015г, когато е създаден първия прототип на такава батерия във Франция. Четете българския портал на знанието дир.бг! Така ще сте сигурни, че ще сте на около 5 години назада и 2-3 години встрани от новостите в повечето сфери на живота.

Бях голяма оптимистка по отношение на младите ни учени в БАН, особено по време на пандемията, когато декларираха че работят по иновативна ваксина не само за ковид, но и за други щамове. Така си и останаха само с декларациите, като накрая се оказа че това са празни приказки. В тоя ред на мисли, най-вероятно иновативното решение за съхранение на зелена енергия е като боядисат акумулатор в зелено. Така енергията от него може да бъде определена като "зелена" с малко повечко въображение.