Коментари - НАСА праща мини-хеликоптер на Марс | IT.dir.bg
назад

НАСА праща мини-хеликоптер на Марс

Безпилотният вертолет ще изследва територии от Червената планета

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - НАСА праща мини-хеликоптер на Марс | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Налягането е без значение, важни са атмосферната плътност и гравитацията. Гравитацията е 38% от земната, но плътността е около 80 пъти по-ниска от нашата. (Това, разбира се, е само през лятото, защото през зимата атмосферата просто замръзва на повърхостта под формата на сух лед.) Следователно, при едни и същи обороти е необходима 30 пъти по-голяма площ на ротора, отколкото на Земята, или 5.5 пъти по-големи пера. Толкова големи пера ще тежат допълнително, така че да го закръглим поне на 6. Затова от НАСА са избрали алтернативата: вместо да увеличат площта на ротора, да вдигнат оборотите десетократно до 3000 в минута. Само че при по-бърз хориознатлен полет перата са подложени на сложни усуквания, които при такива обороти вероятно ще станат разрушителни. Ръководителката сама си признава, че проектът е рисков и не знае дали това нещо ще оцелее или ще се разпадне. Е, ще го научи по скъпия начин. Предполагам хвърчилото ще премине успешно първите тестови подскоци, но когато опитат истинска по-далечна мисия, то "изненадващо" ще се разруши. Освен това, увеличаването на оборотите вместо площта на ротора, е енергийно скъпия вариант, който е неподходящ за двойно по-слабото Слънце и често запрашеното небе на Марс. Изобщо идеята да се лети с хеликоптер на слънчеви панели в липсващата марсианска атмосфера е малоумна.

При атмосферно налягане на Марс средно 0.6 kPa ( на Земята е около 101,3 kPa ), трудно може да се измисли по-неефективен метод. Но все пак става въпрос за наса....

Роскосмос ще измисли по-добър, ама друг път. Хубаво гледаш налягането, ама гледай и теглото. И да не би самолет да лети по-добре в такава атмосфера? Неефективен бил. А колко опита ти направи в подобна атмосфера, че достигна до този гениален извод? Когато става въпрос за НАСА, определено това е най-ефективното, защото са изпитани всички възможни.

И кой е по-ефективният метод достъпен днес бе майсторе, осветли ни.

Да бъде светлина! За момента най ефективни при ниска гравитация и налягане са апаратите по-леки от атмосферата - вакуумен аеростат, патентован в Русия 1993, в сащ.... 2006. Като нищо ще мине за американско изобретение....подобно на електрическото осветление, нефтения крекинг и десетки други.