Коментари - Откриха нова гореща екзопланета с температура почти 3000 °C | IT.dir.bg
назад

Откриха нова гореща екзопланета с температура почти 3000 °C

Астрономите планират да продължат изследванията, за да разберат по-добре необичайните й свойства

Обратно в новината
| Редактор : Аделина Томова

Коментари - Откриха нова гореща екзопланета с температура почти 3000 °C | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Ако Слави беше взел властта можеше там да прати 2мата български астронавти и един"северномакедонец",ама няма топки.

Веднага безгръбначния тиквуций да се изстреля на там!

Ще стане свръхнова или планетата ще падне върху звездата си!

Последно не разбрах, екзопланета ли е или газов гигант?

Екзопланетите биват скалисти и газови гиганти. Точно както в нашата система.

ковид има ли? и мерки ако е възможно това са 3000 …..

жалко че са кратковременни , иначе са идеално място за вечна почивка на държавници и бизнесмени

Баааа! Там е рай за Топлофикация! Сигурно ги дерат по 9 кожи и подават топла вода целогодишно!!!

Е пъти по-малко отколкото е разстоянието между Меркурий и Слънцето!?

В доста планетни системи има такива примери.

Нещо нищо не разбирам... Газовите гиганти се наричат така, понеже са съставени от газове, най-често водород и хелий. Водородът и хелият поради ниското си атомно тегло могат да постигнат по-висока скорост и затова по-лесно се откъсват от гравитационното привличане на Слънцето при нагряване. Поради тази причина в Слънчевата система по-тежките планети, съставени от силикати и метали, орбитират по-близо до Слънцето и в атмосферата им почти няма водород и хелий, а газовите гиганти събират по-леките елементи заради по-високата си гравитация и по-ниската околна температура, която прави по-трудно достигането на скорост на откъсване дори за леките елементи. За мен газов гигант в непосредствена близост до звездата просто не може да бъде устойчиво състояние. Първо, не може да се образува там, понеже звездата е щяла да изсмуче всичкия газ при формирането си. Второ, дори някак тази планета да е стигнала до настоящата си орбита, слънчевата радиация буквално ще й издуха атомите в нищото с кинетичната енергия на тия 3000°C и ще я стопи като снежна топка в микровълновата фурна. Тоест, струва ми се, че гледаме някакво астрономическо явление със случаен характер и кратък живот (поне по астрономическите мащаби). С тази "силно изменена" орбита ще вземе да се окаже, че звездата е уловила планетата, която преди това се е формирала на съвсем различно място.

Да, най-вероятно такива планети са кратковременни. Но именно затова (както и в статията пише) астрономите ги наблюдават, за да узнаят повече за свойствата им. Очевидно все още много малко знаем за тях, все пак в нашата Слънчева система такива тела няма.

Този тип планети се срещат доста често (основно, защото са много лесни за откриване). Основната хипотеза е, че се формират далече от звездата и после мигрират. След като звездата "издуха" атмосферата, остава само ядрото, наричано "хтонична планета".

Слънчевата радиация не може да я издуха, защото тази планета все пак има сериозна маса, съответно гравитация. А че състоянието на тази система не е устойчиво е ясно, но все пак докато се достигне до определени катаклизми в космически мащаби това отнема повече време, на фона на нашият кратък човешки живот (ние сме като мухи еднодневки спрямо Вселената).