Коментари - Откриха опасен вирус за Linux | IT.dir.bg
назад

Откриха опасен вирус за Linux

OrBit краде потребителски данни и е труден за откриване

Обратно в новината
| Редактор : Кристиан Антонов

Коментари - Откриха опасен вирус за Linux | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Рекламите не трябва ли да бъдат отбелязвани като такива? Или в случайя, просто си запълвате страницата с плява...

LD_PRELOAD е много готина техника. Преди доста години така генерирах лицензни файлове за FLEXLM. Правиш си собствена библиотека с една единствена функция - strcmp, която плюе на екрана какво сравнява и така се хващаше верния код. И зареждаш библиотеката преди стандартната

Да сравняваш уиндоус с линукс е се едно ябълки с портокали … Имат си различни функции и си ги изпълняват добре Разбира се майкрософт е номер едно

"... той се крие зад имената на обикновени демони," Ne znaeh che tozi virus se krie zad demoni. Tova na shega, Tezi koito sa zapoznati s UNIX/Linux znaiat za kakvo stava vapros. No taka kakto e prevedeno za nepoznatia s Linux terminologiata moje da e obrakvasto.

Линуксът може да бъде пробит от вируси, ако не се спазват правилата на определена дистрибуция. Линуксът по идея си има свой собствен магазин за приложения и програми. Риск от вируси възниква, ако се инсталират приложения, програми и файлове от външни източници в интернет. Често пъти потребителят сам си е виновен, че си е оставил Линукс дистрибуцията като разграден двор. Добре е да се използва и защитна стена в Линукс дистрибуцията, против външен злонамерен опит за взлом. Шифроването на библиотеките с файлове е допълнителна защита. Създаването на парола за секретна библиотека с файлове също е допълнителна защита. Паролата винаги трябва да е трудна и сложна. Ако Линукс дистрибуцията се използва в домашни условия без интернет връзка, да се използват само програми и приложения, тогава никога няма да има опасност от вируси и хакери. С такива статии за вируси при Линукс се прави опит да се "очерни" Линукс дистрибуцията като стабилна ОС. Такива статии няма да повлияят на Линукс дистрибуцията. В конкуренцията между Windows и Линукс е възможно да бъдат писани такива платени "компромати" . Линукс набира възход с различни подобрения и нови технологии и затова е голяма пречка пред неговите конкуренти!

ползвам Линукс от 2000-та година. За всичкото това време - 30 години само и единствено IT стаж по специалността, спокойно мога да твърдя следното - Windows е достатъчно добра ОС, със сериозно премислена защита, НО - не може да се пребори с лошите практики, а именно - ВСИЧКИ домашни потребители по дефиниция, след инсталация (обикновенно пиратска) - работят с правата на локален администратор. В Линукс това е табу - там всеки, инсталирал своята избрана дистрибуция винаги си създава свой потребителски акаунт и естествено - знае паролата за достъп до root акаунта - (въпреки, че може и да е деактивиран, което е спорна практика, но се среща постоянно). Когато обикновен потребител в Линукс опита да изпълни нещо, което е недопустимо за неговите права - ОС изисква от него временно и защитено в рамките на самата атомарна операция въвеждане на root-паролата, което е ПРАВИЛНО и работи. Windows прави същото, но с малка разлика - в монолитното ядро на Windows няма сигурен начин подобно опасно вдигане на правата да се изолира, тоест - да се вкара в sandbox и резултатът да се получи безопасно. Това е всичко - всички ОС са добри, когато играем с тях по техните писани и неписани правила.

Аз ползвам Линукс вече 10 години и никога не съм имал проблеми със защитата, възможно е някои user friendly distributions да са ги направили уязвими зада ги докарат на комерсиално ниво като Андроид .

а аз не съм ползвал от повече от 10 години. ползвах федора, ред хат и убунту и последното беше много недодялано . като му смениха юзър интерфейса (май на юнити) и се отказах

освен това за някакви елементарни неща трябваше да ровиш в нета непрекъснато

странна работа ви казвам. чета тука тази "статия" и уж има написано нещо, а нищо не разбирам. отново прочитам "статията" и пак нищо не се връзва. някакви несвързани думи и объркани изречения, но добре смесени със ключовите думи "вирус", "зловреден", 'пароли", "антивирус". Всичко това ми изглежда като опит за реклама на някаква фирма Intezer Labs , която се оказва една от хилядите "експертни фирми за подпомагане на експертите за бърза реакция при инциденти" . как ви звучи това описание на дейността им? Пълна простотия която е модна от много време: "дайте едни пари да ви кажем че имате проблем и само аз знам как да го решим". Изглежда линукса са го виждали само на картинка във фейсбука.

Гугъл преводач, дедо. Хората имат план за брой статии и те така.

толкова по въпроса за легендата, че Линукс нямал проблеми с вирусите...

Хората за Андроид говорят

Никой никога не е твърдял, че линуксите нямат проблеми. Просто има твърде много дистрибуции, по-добри нива на защита, а и много от потребителите умеят сами да си променят, още се използва масово терминалът за инсталиране на пакети - не можеш да ги излъжеш лесно. Има си и тясно специализирани дистрибуции като ред хад - платена и с още по-добри нива на защита, за корпоративни клиенти. От друга страна в Уиндоус масово настройките позволяват да си инсталираш програми без искане на парола, само те пита - искаш ли и хайде. В Уиндоус дори във фирми масово се настройва да се влиза без пароли, защото потребителите ги забравяли и само ядосват админите (боря се с това явление във фирмата). Ти сега ако крадеш пароли къде ще идеш - да пишеш вирус за линукси или за уиндоуси?

Демек, не е проблем самия Уиндоус, а това, че се настройва с ниски нива на защита. Така ли да го разбираме това словоизлеяние? И да, навсякъде се тръби как линукса не можел да бъде заразен.

И къде е това "навсякъде се тръби" ? Във всяка по-сериозна медия/онлайн форум няма подобни глупости от страна на авторите на статии, освен от незапознати (и то точно в анонимни коментари като твоя) И да, Уиндоуъс по принцип си е доста добра ОС (особено 10-ката, 11 не съм ползвал), но понеже е масова (все пак само и само да стоят на Уиндоус и да им се точат данните, Майкрософт вече разрешават съвсем легално да си ползваш и неактивирана версия, без почти никакви ограничеия спрямо лицензирана версия - това за обикновенните потребители, ама и без това МС отдавна не разчита на тях за основните си приходи), се позволява ползването и от хора с ниска компютърна грамотност (понеже не им се занимава дори да си помнят паролата или пин-а) с повече разрешения за програми/портове.

Само незапознатите и компютърно неграмотните твърдят, че няма вируси за Линукс/iOS

изглежда че и ти си виждал линукса само по телевизията. ползвал различни дистрибуции от поне 20 години и до сега нито съм виждал, нито съм имал такова нещо. Преди няколко години отново имаше сензационни новини че вече имало антивирусна програма за линукс която била супер-трупер сигурна и всички трябвало да си я купим. Е, след ден вече никой нито чу, нито прочете за таи антивирусна програма, нито за фирмата/създател. По спомен май беше касперски (те пишат най-добрите вируси и антивирусни програми). Виж, като седна пред някоя машина със виндовс, наистина лепвам треска и после сънувам кошмари. такова недоразумение е ужасно за ползване. А като се появи някой специалист който е сложил ДВЕ антивирусни програми едновременно, тогава вече е чудо.