Коментари - Вижте как един инцидент е способен да унищожи цяла фабрика (видео) | IT.dir.bg

Коментари - Вижте как един инцидент е способен да унищожи цяла фабрика (видео) | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Важното е че човекът си спаси телефона.

И чантата успя да грабне.

прилича на избила хидравлика - масло под високо налягане в контакт с горещи детайли. Диспергирано масло във въздуха гори все едно дизел в горивна камера на автомобил (обемно)

Имам усещането че гореше не чист алуминий а алуминиево-магнезиева спалв. Много бял до синьо стана пламъка накрая. Иначе само алуминий е трудно да се запали. Най лесно е ако се смеси с железен окис (ръжда) - това е термитна смес но гори жълто а не бяло. Иначе съм виждал и железен прах как се пали в промишлена прахосмукачка но си е при много специфично съотношение с въздуха.

Този тип промишлена сграда не е проектирана да издържа на пожар. Дори бетонна да е след такъв пожар ще трябва да се разруши и да се строи наново. Не може да се каже дали пожарът се е разпространил, защото не знаем размера на сградата и с какво граничи.

стройтелство. Покрив от пяна и вероятно някъв гнусен стиропор, нещо подобно! Ако покрива беше покрив като хората, нямаше да се разрастне пожара така. Много лошо стройтелство. Еко меко зелено... но абсолютно противопокъзно за хале с машини...

_stankow

Ох, слава богу, добре че хората избягаха навреме !!! Иначе алуминият в аерозолно състояние гори като термит. Голяма контактна повърхност с въздуха, всяка капчица е обградена от окислител. Алуминиева пудра се слага във взривните вещества и повишава отделяната енергия !

учителката ви по химия е тръгнала да се беси

_stankow

В случая сбърках - хидравлично масло беше. Но алуминиевият прах гори, много интензивно. Пробвал съм. Та химията си я знам. Даже в ракетното гориво се слага алуминиева пудра.

Изби масло под налягане, не течен алуминий. Това дето движи хидравличната преса. След това маслото се подпали при допър с горещите части на машината.

Не знам тия физици на какво викат течен алуминий и летлив, но със сигурност не е алуминий. Алуминият е метал и се втечнява при загряване. Течният азот примерно е летлив.

_stankow

Алуминий беше. Стопен. Машината е за леене под налягане. Изби някаква тапа и започна да лети алуминий на капки.

има ли връзка с оня който пусна нещо като оксижен и цилиндъра, който изби ?

_stankow

Май нямаше връзка. Огънят тръгна от друго място, не от горелката.

към Г-н Гогов - разбирам Вашето желание за новони, но моля Ви - не пишете глупости - все още има технически грамотни хора в България. Машината епреса за изтегляне на алуминиеви профили. Тя има участък за нагряване на заготовката, а усилието на пресоване се създава от хидравлика, която работи с хидравлично масло. В случая, се къса мапкуч от хидравличната система на пресата и маслото попада върху участъка за нагряване и се запалва. Налягането в хидравличната система е високо и поради това изтича доста масло.

за мен по-интересно е това, че тавана буквално се разкапа за секунди. Тип армстронг просто няма противопожарни характеристики. Странно е че явно италианските строителни норми го допускат, в производствено помещение.

_stankow

Точно заради унищоженият, почти взривно, покрив си мисля, че горя алуминий. Хидравличната течност няма толкова енергия и не гори с нарастване на огнището. Пък и колко течност ще има в една преса ?

_stankow

Атанас - прав сте. Отказвам се от думите си че е горял течен алуминй. Хидравлично масло изтече под високо налягане, разпрашено на малки капки и се запали. В момента, в който се подаде налягане за задействане на едно бутало горе вляво на машината, вероятно да отреже заготовката. И наистина покривът много бързо се предаде, не трябваше така ! Някакви тънички панели - хем горят, хем падат и разпространяват пожара по цеха ...

не може да има толкова много хидравлична течност и цвета и е тъмен.

Абсолютно срте прав! Тук проблема е хидрваличнто масло, което във такива съоръжение трябва да бъде НЕгоримо. В случая явно не е, и е огромна грешка, че се работи с минерално (горимо) хидравлично масло. Негоримото хидравлично е почти бяло, като вискозитета е много близо до водата. Налягането в хидравличната система достига до 160-170 бара( това са 150-160 пъти по-голямо атмосферното) ....