Apple продължава целенасочено да измества производството си извън Китай, за да минимизира рисковете, свързани с търговските конфликти между Пекин и Вашингтон. Според източници на Nikkei Asian Review, въпреки временните облекчения в митническите правила, компанията не вижда устойчивост в дългосрочен план и продължава стратегическото си оттегляне от китайския производствен хъб.

Индия, Виетнам и Тайланд остават основните алтернативи, като в Индия вече се произвеждат iPhone-и с максимален капацитет. Apple очаква до края на годината там да бъдат сглобени поне 50 милиона устройства, като новото поколение за американския пазар ще бъде предимно индийско. Междувременно, MacBook и iPad за САЩ ще се сглобяват във Виетнам, докато Apple търси нови възможности за разширение в Тайланд.

Компанията е помолила своите доставчици да изпращат повече компоненти в южноазиатските държави, за да гарантира стабилност на веригите за доставка. В Тайланд и Виетнам ще се произвеждат все повече печатни платки и други ключови компоненти. За да не се забави производственият график, Apple поема допълнителните разходи за въздушен транспорт, който да гарантира навременни доставки на части.

Междувременно китайските митници все по-често забавят или блокират износа на производствено оборудване, което затруднява партньорите на Apple. Китайските власти очевидно не гледат с добро око на този производствена миграция.

Освен това търговските правила на САЩ все още поставят Китай в неизгодна позиция с 20% мита върху електрониката, а се очаква бъдещи мита за електронни и полупроводникови изделия да бъдат още по-рестриктивни.