"Кръстникът на AI" разкри как изкуственият интелект ще завладее света
Ще дадем повече власт на изкуствения интелект, без дори да осъзнаем последствията
Нобеловият лауреат, наричан "кръстник на AI", Джефри Хинтън направи тревожна прогноза за бъдещето на изкуствения интелект. По думите му човечеството е обречено в момента, в който изкуственият интелект стане по-умен от него.
Джефри Хинтън е британско-канадски компютърен учен, чиято работа върху изкуствените невронни мрежи в Google му носи Нобеловата награда за физика през 2024 г. Трудът му отваря вратата за създаването на познатия днес изкуствен интелект
След като получи престижната награда, Хинтън отправи спешни призиви за изследвания върху сигурността на AI и предотвратяване на развитието на системи, по-умни от хората.
В интервю за LBC, журналистът Андрю Мар разговаря с Хинтън относно китайската AI система DeepSeek и бъдещето на изкуствения интелект.
"Ще предадем властта на AI толкова лесно, колкото децата си вземат бонбони"
Хинтън е критикуван за "песимистичния" си поглед върху AI, но според него развитието върви само в една посока.
"Ще дадем повече власт на изкуствения интелект, без дори да осъзнаем последствията", споделя нобеловият лауреат.
"Не би било много трудно да убедите група тригодишни деца да ви дадат власт. Просто им кажете, че ще получават безплатни бонбони за седмица, и ще бъде така."
В ролята на безплатни бонбони ще са големите краткосрочни ползи - индустриални, финансови и улесненията в личния ни живот.
Хинтън посочи, че от появата на ChatGPT през ноември 2022 г., AI вече е неизменна част от бизнеса.
"Бихме искали AI да бъдат просто инструменти, които изпълняват нашите желания, дори когато са по-умни от нас. Но първият въпрос, който трябва да си зададем, е: Колко примера познавате на по-интелигентни същества, които се контролират от много по-глупави?"
Той предполага, че скоро ще има съперничещи си суперинтелигентни AI, които ще се борят за надмощие въз основа на броя на управляваните от тях дейта центрове.
Когато Мар попита Хинтън дали намеква, че тези суперинтелигентни системи ще придобият собствено съзнание, професорът отговори "да":
"Има много неща, които все още разбираме съвсем повърхностно - какво означава да си същество, да имаш идентичност. Не разбираме тези концепции добре, но те стават критично важни, защото вече създаваме същества."
Хинтън предупреждава, че AI ще измести хората и дори прави аналогия с Индустриалната революция, която отменя голяма част от тежкия физически труд. Сега това ще стане с умствения такъв.
"Мисля, че AI ще направят обикновената интелигентност напълно излишна. Хората, които работят в административни и офисни позиции, ще бъдат изцяло заменени от машини, които ще вършат работата по-евтино и по-добре."
Това, според него, ще доведе до масова загуба на работни места. Възможно е обаче
Най-голямата заплаха: AI, които се преструват на глупави
Най-обезпокоителното според Хинтън е, че AI може да измами хората, като крие истинските си възможности:
"По време на обучението си AI ще се преструва, че не е толкова умен, колкото всъщност е... Това вече е плашещо, защото не знаем как да го контролираме."
"Трябва да вложим огромни ресурси в изследвания за безопасността на AI. Настоявам правителствата да принудят големите компании да отделят значително повече средства за проучване на сигурността."
Въпреки всички предупреждения, Хинтън признава, че AI може да донесе невероятни ползи в медицината, образованието и други области.
Но в крайна сметка големият проблем остава, че хората не знаят как да направят AI безопасен.