Водещи учени в световен мащаб призовават за прекратяване на изследванията, насочени към създаването и развитието на т.нар. огледални бактерии, поради опасения, че синтетични организми, при които всички молекули имат обърната хиралност (т.е. "огледални"), биха представлявали "безпрецедентен риск" за живота на Земята.

Откритията, публикувани от международна група от нобелови лауреати и други учени в Science Policy Forum и в списание Science, бяха разпространи от британските масови медии, като "Гардиън" и "Скай нюз".

Изследователите предупреждават, че огледалните бактерии, създадени от огледални версии на молекули, открити в природата, биха могли да се разпространят в околната среда и да заобиколят имунната защита на естествените организми, излагайки хора, животни и растения на риск от смъртоносни инфекции.

Въпреки че е малко вероятно създаването на функционален огледален микроб да бъде постигнато през следващото десетилетие, нова оценка на риска повдига толкова сериозни опасения, че групата от 38 учени настоява изследванията да бъдат спрени. Освен това те призовават финансиращите организации да уточнят, че няма да подкрепят такъв тип проекти.

Заплаха от огледалните бактерии

Според проф. Вон Купър, еволюционен биолог от Университета в Питсбърг, огледалните бактерии биха могли да избегнат реакциите на имунните системи на хора, животни и растения, което би довело до неконтролируемо разпространение на смъртоносни инфекции.

Потенциални приложения и рискове

Огледалните молекули имат потенциални приложения като терапии за хронични и труднолечими заболявания, а огледалните микроби биха могли да направят биопроизводствените съоръжения по-устойчиви на замърсяване. Въпреки това, авторите на доклада предупреждават, че рисковете надвишават ползите, тъй като съществуващите антибиотици е малко вероятно да бъдат ефективни срещу огледалните микроби.

Препоръки за глобална дискусия

Докладът, който включва 299 страници, и статията в списание Science препоръчват световен дебат относно развитието на огледалния живот. Според учените, освен ако не бъдат представени убедителни доказателства за безопасността на тези организми, изследванията в тази посока не трябва да се позволяват.

Д-р Кейт Адамала, синтетичен биолог от Университета на Минесота и съавтор на доклада, заявява, че е променила посоката на своите изследвания, след като е осъзнала рисковете.

Проф. Пол Фримонт от Имперския колеж в Лондон, който не е участвал в доклада, подкрепя необходимостта от прозрачен дебат и посочва, че огледалната химия може да има ползи, но само при ограничено и строго регулирано приложение.