Създадоха лекарство за многократно израстване на зъби
Това и могло да постигне революция в денталната медицина
Японската фармацевтична компания Toregem Biopharma съобщи, че е разработила ново лекарство с антитела, което блокира протеините в устата, отговорни за потискането на растежа на зъбите.
С други думи, лечението може да се използва за повторно израстване на човешки зъби. Мислете за него като за футуристична алтернатива на инвазивните импланти или протези, използвайки вместо това собствените способности на тялото.
Компанията планира да започне клинични изпитвания върху хора през юли 2024 г. и в зависимост от резултатите евентуално да пусне лекарството на пазара до 2030 г., съобщава Japan Times.
"Нашата крайна цел е да предложим усъвършенствано и научно обосновано клинично решение за растежа на зъби, получени от техните собствени тъкани", написа президентът на Toregem Хонока Кисо на уебсайта на компанията.
Лекарството действа чрез инхибиране на ген, наречен USAG-1, който е отговорен за спирането на "зъбните пъпки", които повечето хора имат. Новото лекарство на Toregem цели да стимулира растежа на тези пъпки.
Някои изследвания върху животни са обещаващи. През 2018 г. екипът тества лекарството върху порове, които имат подобни пъпки на зъбите като хората, и установи, че новите зъби растат успешно.
През 2025 г. компанията се надява да започне опити с деца на възраст между 2 и 6 години, които имат анодонтия, генетично заболяване, което им пречи да развият постоянни зъби.
Освен тези видове генетични заболявания, Toregem Biopharma също се надява да помогне и на възрастни, които са загубили зъби поради кариес.
"Идеята за отглеждане на нови зъби е мечтата на всеки зъболекар", каза съоснователят и водещ изследовател Катсу Такахаши. Той е ръководител на отдела по стоматология и орална хирургия в болницата Китано в Осака към Медицинския изследователски институт.
"Работя върху това, откакто бях дипломиран студент. Надяваме се дойде време, в което лекарството за възстановяване на зъбите е третият избор наред с протезите и имплантите", добави той пред японския вестник The Mainichi.