Учен: Трябва да затъмним Слънцето с прах от сяра, за да обърнем климатичните промени
"Наистина има много доказателства, че рисковете са количествено малки в сравнение с ползите", твърдят от Чикагския университет
Климатичните промени и повишаващата се средна температура на планетата карат мнозина да предложат проекти за геоинженерство. Технологията изисква директна намеса в понижаването на температурите, а най-честия кандидат е затъмняването на Слънцето посредством впръскването на аерозоли високо в атмосферата.
Критиците са загрижени, че плановете за затъмняване на Слънцето могат да доведат до опасни и непредвидени последствия. Но технологията има и свои поддръжници.
В интервю за "Ню Йорк Таймс" геофизичният учен Дейвид Кийт от Чикагския университет заявява, че тези, които критикуват предложението му за затъмняване на Слънцето, преувеличават рисковете от подобни схеми.
"Със сигурност има рискове и със сигурност има несигурност", каза климатологът. "Но наистина има много доказателства, че рисковете са количествено малки в сравнение с ползите, а несигурността просто не е толкова голяма."
Ученият се аргументира с екстремни вулканични изригвания, които са изпуснали големи количества сяра в атмосферата.
През 1991 г., филипински вулкан изпуска гигантска струя пепел и прах, която се простират до границата на космоса. През следващата година, отбелязва Кийт пред NYT, глобалните температури са спаднали средно с един градус, тъй като сярната пепел от вулкана е отразила част от слънчевата светлина от земята отдолу.
Според Кийт от това не са последвали никакви други странични ефекти.
През 2018 година, ученият провел малък експеримент по разпръскването на прах в небето над Аризона.
По ирония на съдбата, един от големите критици на Кийт е Франк Кийч, химик и бивш сътрудник на експеримента, който той нарича провал.
"Сравнявам стратосферното слънчево геоинженерство с опиати", каза Кийч по време на скорошен дебат за технологията. "Те лекуват само симптома, а не действителната причина. Можете да се пристрастите към него, ако всъщност не се обърнете към причината."
"Освен това, като всяко болкоуспокояващо, вие ще имате странични ефекти", продължи химикът. "И тогава възникват симптомите на отнемане - шокът от прекъсване."
Ако впръскването на частици в атмосферата спре след време, то планетата може да се сблъска с истински термичен шок от рязко повишение на температурите.
Дейвид Кийт обаче контрира, че много от противниците на геоинженеринга са "конспиративни теоретици", а технологията започва да намира все повече подкрепа по високите етажи на властта.
"Дори сега съм по-мотивиран да настоявам за затъмняването на Слънцето, защото рационалистичните аргументи за това изглеждат по-силни", каза Кийт пред NYT. "Въпреки че все още има много силни индивидуални гласове на опозиция, има много хора на сериозни политически позиции, които го приемат сериозно и това е наистина вълнуващо."
Същевременно, веднъж започнато геоинженерството ще изисква милиарди долари инвестиции всяка година без ясен план кога ще може да се преустанови разпръсването на частици в атмосферата.