Европейски астрономи наблюдаваха в реално време и получиха първите фотография на "спагетификация" на планета, превърната в макарони от колосалното привличане на черна дупка, предадоха световните агенции. Те цитират информация на Европейската южна лаборатория.
Още по темата
"Ние сме свикнали да си мислим, че черните дупки "гълтат" приближаващите се до тях звезди само в произведенията на научната фантастика. Но това е реален процес и ние имахме възможност да станем свидетели как черна дупка разкъса на тънки ленти половината на звезда, с масата на нашето Слънце", заяви Мат Никол, доцент в Бирмингамския университет и един от главните автори на проучването.
В центъра на всички галактики са разположени от една до няколко свръхмасивни черни дупки. В Млечния път това е черната дупка SgrA /Стрелец А/. Нейната маса е 4 милиона пъти по-голяма от тази на Слънцето.
Тези черни дупки периодично са спохождани от звезди, които се приближават на опасно близко разстояние до тях. Огромната гравитация раздробява тези небесни светила на части, пораждайки мощни изблици на светлина и на електромагнитни вълни.
Мат Никол и неговите колеги за пръв път изучиха първата фаза на този процес, който Стивън Хокинг и други астрофизици нарекоха "спагетификация". Така учените обозначават феномена, при който сферична звезда се разтяга в набор от тънки ленти от свръхнагорещена плазма под въздействието на гравитацията на черната дупка.
1/ Using ESO telescopes and other facilities, astronomers have spotted a rare blast of light from a star being ripped apart by a supermassive black hole.
— ESO (@ESO) October 12, 2020
Illustration credit: @ESO /M. Kornmesser https://t.co/SZhVL6Hdga pic.twitter.com/57NJcGKd3w
Европейските учени проследили "спагетификацията", наблюдавайки ядрото на спиралната галактика AT2019qiz, разположена в съзвездието Еридан на разстояние 215 милиона светлинни години от Земята.