Ядрена война между Индия и Пакистан ще предизвика глобален глад
Двете държави имат продължаващ териториален спор
Според учени, публикували своето проучване в списание Science Advances, евентуален ядрен конфликт между Индия и Пакистан би довел до гибелта на около 125 милиона души и би предизвикал глобален глад, вследствие на драстични промени в климата.
Изследването предупреждава, че последиците няма да се ограничат само до засегнатия регион, а ще се разпрострат по цялата планета, предизвиквайки мащабна хуманитарна и екологична катастрофа.
Проектът е дело на учени от Университета в Боулдър, Университета Рутгърс, Националния център за атмосферни изследвания в САЩ и други институции.
Те алармират, че в случай на военен сблъсък, в който се използват ядрени оръжия, около 50 милиона души биха загинали в първите часове, а броят на жертвите може да достигне до 125 милиона само за няколко дни.
Изследването също така разглежда какъв би бил ефектът върху климата от огромните количества дим, отделени при ядрените пожари. Предвижда се, че този дим ще блокира част от слънчевата светлина, което ще доведе до значителен спад в добивите и ще разруши жизненоважни екосистеми в световен мащаб. Явлението, известно като "ядрена зима", може да причини продължителен глад и масова смърт по цялото земно кълбо.
А защо точно Индия и Пакистан? Тези две държави разполагат с ядрени арсенали и имат дългогодишен териториален спор за Кашмир. В симулиран сценарий учените изчисляват последиците от използването на между 400 и 500 ядрени бойни глави — брой, който според прогнозите ще бъде реален след около шест години. В този модел Индия изстрелва около 100 ядрени оръжия, а Пакистан - около 150.
Ядрените взривове ще предизвикат пожари, които ще изхвърлят между 16 и 36 милиона тона "черен въглерод" в горните слоеве на атмосферата. Това ще намали слънчевото греене с около 20 до 30 процента — ефект, който ще бъде пагубен за растителността. Моделите показват, че тази т.нар. "ядрена зима" може да продължи най-малко десетилетие.