Времето пред екрана: кога смартфонът заменя човешкото общуване?
Колко често, докато сте с приятели или семейството си, телефонът става третият участник в разговора? Вероятно повече, отколкото бихте искали да си признаете. Това поведение, при което смартфонът изземва вниманието ни и заменя човешкото общуване, е познато като фъбинг - комбинация от "phone" (телефон) и "snubbing" (пренебрежение).
Какво е фъбинг и защо трябва да му обърнем внимание?
Фъбингът се е превърнал в ежедневие: двойки, които уж вечерят заедно, но не откъсват поглед от екрана; приятелски групи, където разговорът се размива между известия и скролване, семейства, които физически са заедно, но реално са разделени от дигиталния свят. Тази "нова нормалност" всъщност измества значимите човешки връзки и ни лишава от пълноценната комуникация, която е в основата на отношенията ни с хората около нас.
На пръв поглед, телефонът е средство за забавление и начин за бягство от скуката. Но с времето тази безобидна привичка може да ни отдалечи от реалния свят, който е на една ръка разстояние - но недостижим.
Как стои въпросът в България?
Според данни от национално проучване на агенция "Арбитраж" по поръчка на Yettel, над 40% от българите използват мобилни устройства повече от 4 часа дневно. Половината от тях прекарват дори над 6 часа пред екрана. Като основни причини за тази интензивна употреба участниците посочват навика (41%) и естеството на работните си задължения (37%), но немалка част използват това време за забавление в свободното време (26%) или се страхуват да не пропуснат важна информация (15%).
На фона на тази статистика, интересно е, че около 1/3 от хората са правили опити да намалят екранното си време и 27% дори твърдят, че са постигнали успех. Впечатляващ процент обаче (43%) никога не са се замисляли да предприемат стъпки в тази посока.
Кой обаче е най-добрият помощник, който ни мотивира да сложим екрана на пауза? Отговорът около който се обединяват 62% от българите е "Общуването с близки и приятели", а всички останали дейности като физически труд (47%), пътуване (41%), четене на книга (38%) или спорт (34%) остават далеч назад.
Имаме ли нужда от дигитална пауза?
Непрекъснатото скролване и проверяване на известия в един момент започват да ни пречат да се наслаждаваме на пълноценни мигове с любимите хора, особено по празниците. А какъв по-добър момент от Коледа, за да си позволим такава "дигитална пауза"?
Въпреки че технологиите са нещо прекрасно и животът ни без тях би бил немислим, временното спиране на употребата на устройства е наистина добър начин да намалим информационния шум и да си върнем фокуса върху истинските разговори и ценните моменти с най-важните за нас хора.
Това осъзнават и над 76% от участниците в проучването, които споделят, че е "много вероятно" или "вероятно" да дадат почивка на своите устройства по време на празниците, за да се насладят на повече и по-качествено време със своите близки и приятели.
По-малкото е повече
В свят, доминиран от технологии, може би е време да си припомним, че "по-малкото е повече". Забавните видеа и непрестанно изскачащите известия няма да изчезнат, ако за момент обърнем внимание на хората около нас. Ако погледнем в очите им над екрана и наистина чуем техните думи.
Това е и посланието на Yettel за предстоящите празници: тази Коледа да оставим телефона настрана и да се насладим на незабравими моменти с най-важните за нас хора. Защото технологиите улесняват живота ни и ни носят безброй ползи, но най-стойностните разговори и най-запомнящите се преживявания винаги се случват офлайн.
Затова изключете известията, включете празничното си настроение и истински се насладете на присъствието на любимите си хора. Това е най-ценният подарък, който можете да дадете - а и да получите.
НАЙ
HUAWEI Mate X6: Смартфон революцията, която променя правилата на играта
Sony спира производството на Blu-Rey дискове
НАСА прекратява програмите си за малцинствата
Стартъп лъже болни от рак, че може да ги излекува на отдалечен остров
Тестват дали изкуствения интелект може да изпитва болка
НАСА прекратява програмите си за малцинствата
Sony спира производството на Blu-Rey дискове
Стартъп лъже болни от рак, че може да ги излекува на отдалечен остров
Тестват дали изкуствения интелект може да изпитва болка
Правят най-големия AI център за данни в света в Индия