AI-стартъп за милиарди долари се срина като кула от карти
Малцина в сферата успяват да изградят стабилни източници на приходи
Builder.ai доскоро беше една от най-добре финансираните технологични стартиращи компании, с над 450 милиона долара финансиране от гиганти като Microsoft, японската инвестиционна компания SoftBank и суверенния инвестиционен фонд на Катар. Това ѝ донесе оценка над 1 милиард долара.
Стартъпът целеше създаването на изкуствен интелект, който да създава приложения и програми. Британците обещаваха да направят разработването на приложения "толкова лесно, колкото поръчването на пица".
Builder.ai обаче трупала само разходи и дългове, а финалният продукт оставал все така на хоризонта. В резултат на това 37 милиона долара от нейните сметки бяха иззети, за да се удовлетворят исковете на кредиторите. Парите обаче не бяха достатъчни и стартъпът бе обявен в неплатежоспособност.
С почти никакви средства, за да поддържа дейността си, изпълнителният директор Манприйт Ратия закри компанията и подаде документи за фалит.
Ратия заяви пред Financial Times, че стартъпът "не е успял да се възстанови от исторически предизвикателства и предишни решения, които поставиха значителен натиск върху финансовото му състояние", като добави, че е управлявал бизнеса с "нула долара" в сметките му в САЩ и Великобритания.
Ратия пое управлението от основателя и "главен магьосник" на компанията Сачин Дев Дуггал през март, след като последният натрупа стотици милиони дългове и изразходва почти всички налични средства, според FT.
Междувременно Дуггал също е въвлечен в сериозно съдебно разследване от властите в Индия, които го посочват като заподозрян в предполагаем случай на пране на пари.
От своя страна Дуггал отрича обвиненията, твърдейки, че е само свидетел, въпреки че FT съобщава, че той разчитал силно на услугите на одитор, с когото има близки лични отношения.
Все още не е ясно какво точно е задействало срива. Viola Credit, компанията, която иззе средствата на Builder.ai, все още не е дала обяснение, но вероятно е видяла "знаците" и се е опитала да ограничи загубите си.
Това е важен момент за индустрията за изкуствен интелект, тъй като натискът върху компаниите да създават реални продукти нараства. Макар че AI компании са събрали 40% от всички инвестиции за стартъпи в САЩ миналата година, огромната част от тях все още не са реализирали печалба.
Много AI стартъпи изобщо не успяват да изградят стабилни източници на приходи, освен от технологично обсебени рискови инвеститори, и немалко от тях са били уличени в заблуждаване на инвеститори относно реалните възможности на техния изкуствен интелект, само и само да поддържат финансовия поток. Всичко това кара някои анализатори да определят AI-сферата за балон, който скоро може да се пукне.