Технологичната индустрия сякаш има две основни гледни точки относно бъдещето на човешкия труд в свят, доминиран от изкуствен интелект. Според хора, като влиятелният инвеститор Марк Андрисън, всички работни места, "освен шефските", ще бъдат роботизирани. Други възприемат по-позитивен мироглед, заявявайки, че AI ще доведе до създаването на нови и по-креативни работни места. Например, Световният икономически форум предвижда, че 92 милиона работни места ще бъдат изместени от технологии, но ще се създадат 170 милиона нови.

Възниква въпросът: Какво ще се случи с хората без висше образование или специализирана подготовка, особено тези, които в момента заемат нискоквалифицирани позиции като складови работници?

В сряда Amazon даде известна насока, като представи новия си робот Vulcan, който може да "усеща" и се стреми да замени хората в складовете.

"Vulcan прави работата по-безопасна, като поема ергономично натоварващи задачи, докато същевременно създава възможности нашите служители да развият умения в поддръжката на роботи," написа главният изпълнителен директор Анди Джаси в X (бившия Twitter).

В публикацията на Amazon се описва как Vulcan ще работи рамо до рамо с хора, вземайки продукти от най-високите и най-ниските рафтове - така че хората да не се налага да се катерят или да се навеждат цял ден.

Те ще събират само предметите, разположени по средата или такива, които роботът все още не може да обработи.

Amazon също така обяви, че обучава малък брой служители да станат техници по роботика, тъй като ролята на Vulcan в събирането на стоки се разширява.

"Тези роботи - които участват в изпълнението на 75% от клиентските поръчки - създадоха стотици нови категории работни места в Amazon," се казва в блога на компанията.

Включително "монитори на роботизирани площи" и "инженери по надеждност на място". Amazon предлага програма за преквалификация на служители в тези насоки.

Разбира се, Amazon не твърди, че това ще бъде преход 1:1 - няма нужда от армия хора за наблюдение на роботи, както досега за ръчно изпълнение на поръчки. Не всеки има желание или възможност да стане механик на роботи.

Но фактът, че Amazon споменава програмата си за преквалификация в контекста на Vulcan, е значим. Защото досега имаше много малко яснота за бъдещето на работниците в свят на автоматизация. (Основател на AI стартъп дори предложи пред TechCrunch, че в свят, където AI върши всичко, хората просто ще живеят с държавна социална помощ.)

Възможно е някои работни места просто да променят името си: вместо касиери - "монитори на автомати"; вместо готвачи - наблюдатели на кухненски роботи. Умението да управляваш робот може да стане както днес умението да работиш с компютър - задължително за повечето професии.

От друга страна, напълно автоматизирано бъдеще може така и да не се реализира. Роботите може да останат привилегия на гигантите с огромни бюджети - като Amazon - докато по-голямата част от магазините, ресторантите и транспортните услуги все още разчитат на хора. Поне още няколко десетилетия.

Нека не забравяме, че Amazon се опита да наложи технологията "Amazon Go" (магазин без касиери) на широката търговия, но индустрията не прие добре идеята, особено идваща от основния им конкурент.

По-късно се разкри, че зад "автоматизацията" стои екип от хора в Индия, които гледат и етикетират видеа, а самата Amazon впоследствие ограничи използването на технологията. Днес тя почти не се използва на практика.