Хуманоидните роботи на Tesla може би не са решението за модерната фабрика, смята Крис Уолти - бивш ръководител на проекта Optimus. В интервю за Business Insider той сподели, че роботите все още не са в състояние ефективно да изпълняват рутинни задачи в индустриална среда. Това противоречи на заявените амбиции на Илон Мъск, според когото Optimus ще бъде ключов актив за Tesla, с потенциал да увеличи стойността на компанията до трилиони долари.

Уолти изразява сериозни резерви към възможността хуманоиди да се справят с високоскоростното и монотонно производство, за което вече съществуват по-ефективни решения чрез специализирана автоматизация. След напускането на Tesla той основава компанията Mytra, която се фокусира върху по-практични складови роботи, като подчертава, че простотата е предимство в индустрията.

Въпреки това Tesla не е единствената компания, която преследва визията за фабрики с роботи. Amazon вече използва хуманоиди от Agility Robotics, BMW планира да въведе такива в САЩ, а компании като Apptronik и Jabil също стартираха свои пилотни проекти. Според анализатори до 2030 г. хуманоидите може да навлязат масово в индустрията, но засега възможностите им остават ограничени - на презентации като "Ние, роботът" от 2023 г., Optimus по-скоро танцуваше и сервираше, отколкото работеше автономно.

Съществуващият скептицизъм не променя увереността на Мъск, който вижда бъдеще, в което милиони Optimus роботи намаляват разходите и заместват човешки труд. Историята с киберпикапа на Tesla обаче ни учи, че реализацията на визиите му често изисква много повече време от очакваното.