Бившият директор по глобалната политика на Facebook Сара Уин-Уилямс обвини компанията, че е създала система за автоматична цензура, за да се адаптира към строгите изисквания на китайския пазар. Това противоречи на публичните изявления на главния изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг, че свободата на словото е водещ принцип на компанията. Сега наяве излизат подробности за функционирането на тази "китайска система".

Според жалбата, подадена от Уин-Уилямс до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), Facebook е направила опит да се наложи в Китай чрез създаването на специална версия на платформата, отговаряща на местните закони. За тази цел през 2014 г. е сформиран екип, работещ по проект с кодово име "Проект Олдрин", съобщава TechSpot.

Едно от основните изисквания на китайските власти било данните на местните потребители да се съхраняват на сървъри в страната, което би осигурило по-лесен достъп на правителството до лична информация. Освен това Facebook предложила да привлече китайски инвестиционен фонд, който да контролира съдържанието, както и да наеме стотици модератори за премахване на "нежелани" материали.

Уин-Уилямс разкрива още, че през 2015 г. компанията е разработила автоматична система за цензура, която е била способна да премахва забранени термини в реално време. Обсъждано е било и назначаването на главен редактор, отговарящ за контрола на публикуваното съдържание в китайската версия на Facebook. Неговите правомощия включвали заличаване на публикации, несъответстващи на политиките на китайските власти, и дори пълно блокиране на платформата в случай на масови протести.

Според жалбата през 2017 г. Facebook е ограничила акаунта на китайския бизнесмен Гуо Венгуи, известен критик на комунистическия режим. Официалното обяснение било свързано с нарушаване на правилата за защита на личните данни, но вътрешни източници твърдят, че решението е било мотивирано от желание за спечелване на благоразположението на китайските власти.

Говорителят на Meta Анди Стоун потвърди, че компанията е обмисляла навлизане на китайския пазар, но е изоставила тези планове през 2019 г. Той уточни, че обвиненията идват от бивш служител, уволнен преди осем години заради "незадоволително представяне". Въпреки това, след 2019 г. Марк Зукърбърг промени риториката си и започна открито да критикува китайската цензура.

Съвсем наскоро Зукърбърг заяви, че Meta ще постави свободата на словото като свой приоритет, ще премахне ограничения върху дискусии за имиграция и пол, и ще промени системата за модериране, оставяйки само мерки срещу екстремизъм, измами и престъпления срещу деца.