Boston Dynamics обяви партньорство, насочено към подобряване на обучението (чрез reinforcement learning) на своя електрически хуманоиден робот Atlas. Споразумението е сключено с Robotics & AI Institute (RAI Institute) - организация, известна преди като The Boston Dynamics AI Institute.

И двете начинания са основани от Марк Райбърт, бивш професор в MIT и CEO на Boston Dynamics в продължение на 30 години. Основаният от него през 2022 г. институт му позволява да продължи научните изследвания, които поставиха основата на компанията.

И Boston Dynamics, и RAI Institute имат общо с Hyundai. Корейският автомобилен гигант придоби Boston Dynamics през 2021 г. и също така финансира RAI Institute, което дава на Райбърт свободата да разработва по-експериментални технологии, каквито търговските компании не могат да си позволят.

Институтът на Райбърт наподобява Toyota Research Institute (TRI), създаден от Toyota. През октомври TRI обяви свое партньорство с Boston Dynamics, насочено към използването на големи модели за поведение (LBMs - Large Behavior Models).

И двете партньорства имат за цел да подобрят способността на хуманоидния Atlas да научава нови задачи.

Споразумението с RAI Institute е фокусирано върху обучението чрез подсилване, метод, който разчита на проба и грешка - подобно на начина, по който хората и животните учат. По принцип този тип обучение е изключително времеемко, но използването на симулации позволява много от процесите да се извършват едновременно във виртуална среда.

Сътрудничеството между Boston Dynamics и RAI Institute започна в началото на февруари в Масачузетс. Това е поредният им съвместен проект, като преди това те разработиха изследователски комплект за обучение чрез подсилване за робота Spot (известния четириног "робот-куче" на Boston Dynamics).

Настоящата работа е насочена към:

  • прехвърляне на наученото от симулация към реалния свят
  • подобряване на движението и взаимодействието на Atlas с околната среда

Boston Dynamics подчертава, че основните технически предизвикателства включват бягането и манипулирането на тежки предмети.

Тези задачи изискват прецизен синхрон между крайниците на робота.

"Нашата цел в RAI е да разработим технологии, които ще позволят създаването на интелигентни машини от следващо поколение. Работата по Atlas ни дава възможност да направим сериозен напредък в обучението чрез подсилване върху може би най-сложния хуманоиден робот в света. Това ще играе ключова роля в развитието на хуманоидите - не само чрез разширяване на техните умения, но и чрез ускоряване на процеса на усвояване на нови способности."

Новината за партньорството идва ден след като Figure AI, конкурент в разработката на хуманоиди, обяви, че се отказва от сътрудничеството с OpenAI, за да създаде свои собствени AI модели.

Основателят на Figure AI Брет Адкок коментира пред TechCrunch:

"За да създадем ефективен изкуствен интелект за роботи, трябва да интегрираме AI вертикално. Не можем да възложим тази задача на външни компании - по същата причина, поради която не можем да възложим и разработката на хардуера си."

Компанията установи, че най-добрите AI модели за нейните хуманоидни роботи са разработени вътрешно, а OpenAI - със своя фокус върху езиковите модели като ChatGPT - не е достатъчно напреднала в областта на въплътения интелект (AI в реална физическа форма).

Иронично, тази новина съвпада с появата на слухове, че OpenAI също проучва възможността да разработва собствени хуманоидни роботи.

Boston Dynamics е една от малкото компании, които разработват собствени AI модели за роботи. Сътрудничеството с RAI Institute не само ще подобри обучението на Atlas, но и ще ускори създаването на по-усъвършенствани хуманоидни машини.