Частен японски космически апарат каца на Луната тази седмица
Токио се надява да осъществи най-успешната си мисия до земния спътник
Японската компания ispace е на прага да осъществи историческо кацане на Луната тази седмица. Нейният модул, наречен Resilience ("Устойчивост"), ще се опита да кацне в Mare Frigoris ("Море на студа") - базалтово плато в северното полукълбо на Луната - в четвъртък (5 юни) 22:24 ч. българско време. Кацането ще може да се гледа на живо в YouTube канала на ispace, като предаването ще започне около час преди планираното кацане.
Ако мисията е успешна, това ще бъде голям успех както за ispace, така и за Япония, която досега има само едно меко кацане на Луната - на космическия апарат SLIM на Японската космическа агенция (JAXA), осъществено миналата година. Освен това това би било значим пробив за търговските космически полети, които все по-често се насочват към Луната.
Resilience е вторият лунен модул на ispace. Първият достигна орбита около Луната, но не успя да кацне при опита си през април 2023 г.
Ако Resilience успее на 5 юни, той ще разгърне малък роувър, наречен Tenacious ("Упорит"), и ще започне работа с научни инструменти на повърхността на Луната.
Resilience беше изстрелян на 15 януари с ракета Falcon 9 на SpaceX, заедно с още един частен лунен модул - Blue Ghost на Firefly Aerospace, който успешно кацна на 2 март.
Resilience пое по много по-дълъг път до Луната. Той премина през кратка фаза в орбита около Земята, извърши преминаване покрай Луната и серия от маневри в дълбокия космос и около Луната. Този маршрут използва гравитационни сили за корекция на курса и е проектиран да бъде пестелив на гориво.
Апаратът влезе в орбита около Луната на 6 май. На 28 май Resilience извърши орбитална маневра - десетминутно запалване на двигателя, което го въведе в кръгова орбита на около 100 км над лунната повърхност, според изявление на ispace.
"Както винаги след основно запалване на двигателите, инженерите на ispace в момента внимателно анализират траекторията, по която третата орбитална маневра е поставила Resilience," съобщиха от компанията в пост в X (бивш Twitter) на 30 май. "Ако е необходимо, ще бъде направена малка корекция, наречена орбитална трим-маневра, за фина настройка на курса."
Преди последната си маневра апаратът засне впечатляваща снимка на Луната от орбита, показваща множеството кратери и сложния релеф на повърхността. Движещ се със скорост около 5 800 км/ч, Resilience обикаля Луната приблизително на всеки два часа, подготвяйки се за своето кацане по-късно тази седмица.