Децата, които винаги са пред екрана, имат забавяне в развитието си
Вредно е да оставяте бебето си хипнотизирано от своя таблет или смартфон
Родителите, които ограничават времето на децата си пред екрана, може да им правят много голяма услуга. Ново проучване установява, че малчуганите, които прекарват много време пред таблети или смартфони, имат забавяне в развитието.
Проучването е публикувано в списанието на Американската медицинска асоциация по педиатрия. То е проведено в Япония и предполага, че гледането на екрани може да ограничи упражняването на двигателни умения от бебетата в ранна възраст, които те придобиват от имитирането на хората около тях.
Във въпросник на родителите на повече от 7000 анкетирани деца беше зададен прост въпрос: "На един типичен ден, колко часа позволявате на децата си да гледат телевизия, DVD, видео игри, интернет игри (включително мобилни телефони и таблети) ), и т.н.?"
След проследяване на резултатите, започващи от ранна детска възраст — което означава под една година — и завършващи на четиригодишна възраст, учените успяха да свържат повече време, прекарано в гледане на екрани, със забавяне в развитието, включително груби и фини двигателни умения, езикови способности и социални умения.
До двегодишна възраст децата, които са имали до четири часа екранно време на ден, според изследователите, са имали до три пъти по-голяма вероятност да развият забавяне в комуникацията и уменията за решаване на проблеми. Ако времето пред екрана е повече, то затрудненията са пет пъти по-срещани.
"Децата се научават да говорят, ако бъдат насърчавани да говорят и много често, ако просто гледат екрана, те нямат възможност да се упражняват да говорят", споделя д-р Джон Хътън, доцент по обща педиатрия в Медицинския център на детската болница в Синсинати.
Използването на таблети за справяне с дискомфорта - както правят много родители, когато децата им са нервни - също може да има отрицателно въздействие върху развитието на психичното здраве на малчугана.
"В по-дългосрочен план една от истинските цели е децата просто да могат да седят тихо в собствените си мисли", добави Хътън. "Когато им е позволено да скучаят малко за секунда, те се чувстват малко неудобно, но след това си казват "Добре, искам да се чувствам по-удобно". И така се случва творчеството."
Когато децата стоят твърде много пред екраните на таблета или смартфона, те стават нетърпеливи, а единствения способ за справяне със скуката им е външен.