ЕС ще прави "Гигафабрики за AI" с помощта на частния сектор
Съюзът иска да навакса в надпреварата за водещи технологии с изкуствен интелект
Европейският съюз иска да привлече частния сектор, за да навакса в развитието на изкуствения интелект, съобщава TechCrunch. В реч на AI Action Summit в Париж в понеделник, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта потенциала на европейските AI стартъпи. Тя заяви, че разработчиците в ЕС трябва да разполагат с мощна инфраструктура, която да им позволи да мащабират иновациите си.
Според нея настоящата съществуващата суперкомпютърна инфраструктура на ЕС не е достатъчна. Затова Съюзът планира създаването на "Гигафабрики за AI", които ще предоставят капацитета, необходим за обучение на много големи AI модели.
Фон дер Лайен заяви, че за изграждането на следващото поколение AI инфраструктура ще е необходимо частно финансиране:
"Нашите стартъпи се нуждаят от ресурси, за да се разраснат, а AI все още не е широко приет в нашата икономика и общество. Затова преминаваме към следващото ниво... Следващата стъпка ще бъде стартирането на AI Гигафабрики - огромни инфраструктури за данни и изчисления за обучение на много големи модели."
Тя добави, че ЕС иска да направи този изчислителен капацитет достъпен за всички, а не монопол на малцина, като намекна за различен подход спрямо този на САЩ.
В навечерието на срещата във Франция, президентът Еманюел Макрон обяви частни инвестиции в AI на стойност 100 милиарда евро.
В същото време, проектът Stargate в САЩ планира да инвестира 500 милиарда долара за изграждане на инфраструктура за AI през следващите четири години.
ЕС усеща натиска и се опитва да привлече частния сектор, за да не изостане.
"За AI ние се нуждаем от пълното участие на частния сектор в нашите гигафабрики. А за това ни е нужен повече капитал," заяви фон дер Лайен.
На втория ден от срещата, фон дер Лайен обяви, че ЕС ще допринесе с 50 милиарда евро за AI инвестиции, допълвайки 150-те милиарда евро от частния сектор, организирани под инициативата EU AI Champions.
"С нашата инициатива InvestAI ще добавим 50 милиарда евро, като така целта ни е да мобилизираме общо 200 милиарда евро за AI инвестиции в Европа."
Средствата ще бъдат насочени към индустриални и критично важни приложения, като ЕС планира това да бъде "най-голямото публично-частно партньорство за развитие на доверен AI в света".
От общата сума 20 милиарда евро ще бъдат отделени за четири AI Гигафабрики, които ще развиват отворени и съвместни AI модели. Знае се, че за целта ще трябва да бъдат закупени 100 000 AI чипа от последно поколение. Финансирането ще идва от съществуващи програми на ЕС, като Digital Europe Programme, Horizon Europe и InvestEU.
С тези мащабни инициативи ЕС се стреми да не изостане в AI надпреварата, като предлага колаборативен модел на развитие - за разлика от по-конкурентния подход на САЩ.