Изкуствен интелект следи дали държавните служители в САЩ критикуват Доналд Тръмп
Остава отворен въпросът дали събраната информация ще доведе до уволнения
Агенцията DOGE на Илон Мъск използва изкуствен интелект, за да следи комуникациите на държавните служители за критики и враждебност към Доналд Тръмп, твърдят двама източници, запознати със случая пред Ройтерс.
В Агенцията за опазване на околната среда (EPA), например, мениджъри са били информирани, че екипът на Мъск въвежда AI, за да следи служителите. Включително да търси език, считан за враждебен към Тръмп или Мъск.
EPA е подложена на сериозен натиск от страна на администрацията, като от януари е пуснала в отпуск почти 600 служители и е обявила орязване на 65% от бюджета си, което може да доведе до още съкращения.
"Казаха ни да внимаваме какво казваме, какво пишем и какво правим", заявява един от източниците, според когото комуникацията в Microsoft Teams се следи.
След публикацията EPA призна, че "разглежда използването на AI за оптимизация на функциите на агенцията", но отрече да използва AI при кадрови решения заедно с DOGE.
Не се коментира директно дали AI се ползва за следене на служителите.
Мъск представя DOGE като технологично усилие за повишаване ефективността на американската държавна администрация чрез борба с разхищението, измамите и злоупотребите. Целта е съкращаване на разходи с 1 трилион долара, или 15% от годишния федерален бюджет.
Според информацията на Ройтерс, служителите на DOGE използват приложението Signal за комуникация. Възможността за изтриване на съобщенията обаче може да противоречи на някои правила за федералните служители.
Използването на AI и Signal подсилва опасенията, че DOGE действа с ограничена прозрачност, и че Илон Мъск или администрацията на Тръмп могат да използват събраната чрез AI информация срещу политически опоненти.
Белият дом, DOGE и Илон Мъск не са отговорили на запитванията на Ройтерс за коментар.