Китай изстрелва суперкомпютър с изкуствен интелект, предназначен за работа в орбита — а първата партида от сателитите, които го изграждат, вече е в Космоса.

Както съобщава South China Morning Post, проектът, наречен "Three-Body Computing Constellation" (изчислителна съзвездие "Три тела"), изстреля първите 12 от планираните 2800 сателита миналата седмица от космодрума в Дзюцюан, Северозападен Китай.

Когато бъде напълно завършена, тази орбитална суперкомпютърна мрежа ще позволява бърза обработка на данни директно в орбита, вместо да се разчита на наземни компютърни центрове, които препращат информацията до Земята и обратно в Космоса. Освен това, тя не се нуждае от огромните количества вода, които наземните компютри използват за охлаждане.

Всеки сателит, отбелязва SCMP, носи AI модел с осем милиарда параметъра, способен да обработва сурови данни директно в орбита. В комбинация с изчислителната мощност от един квинтилион операции в секунда, цялата съзвездие се очаква да съперничи на най-мощните наземни суперкомпютри в света.

Изстреляни от космодрума в Дзюцюан, сателитите са оборудвани — според компанията ADA Space, която е съдействаща при проекта — с уникални научни инструменти, които могат да откриват гама-лъчеви избухвания, както и да създават "дигитални двойници" на земната повърхност за нуждите на аварийните служби и други индустрии.

Макар че концепцията за орбитални изчисления не е нова, този проект представлява, по думите на астронома от Харвард Джонатан Макдауъл пред SCMP, "първия значим тестов полет" на подобна технология.

Както посочва Макдауъл, теоретичните проекти за "космически облак" са "много модерни" в момента, като частни компании като Axiom Space и Blue Origin на Джеф Безос също планират собствени сателити за орбитални изчисления.

За разлика от наземните центрове за данни, които според Международната агенция по енергетика се очаква да използват толкова енергия, колкото цяла Япония до 2026 г., орбиталните центрове могат да използват слънчева енергия и да излъчват топлината си директно в Космоса, като така значително намаляват енергийните нужди и въглеродния отпечатък, пояснява Макдауъл.

С изстрелването на първите от планираните 2800 сателита, китайският орбитален суперкомпютър поставя страната пред САЩ в надпреварата за Космоса между двете съперничещи сили — макар все още да не е ясно кой всъщност ще стигне пръв до целта.