Марк Зукърбърг иска машината да ви разбира. Но на каква цена?
Идеята за разработката на AI-терапевти може да отвори кутията на пандора
Главният изпълнителен директор на Meta, Марк Зукърбърг, наскоро започна да прокарва идея за бъдеще, в което неговите AI инструменти "ще са нещо, като приятели на хората, но ще могат да им предоставят и професионална помощ", пише The Verge.
"Проектът ни е за хората, които нямат личен психотерапевт," казва Зукърбърг в интервю за Бен Томпсън от Stratechery, "смятам, че всеки ще има изкуствен интелект, който да му помага".
За да работи идеята за AI-терапевта, той ще има нуждата от най-съкровените ви тайни, вътрешни мисли и терзания, сънища или казано по друг начин - целият ви вътрешен свят, който все още не е достатъчно явен онлайн. Това кара критиците да предположат, че идеята цели освен всичко други и "изстъргване на още данни".
Много хора, според наблюдения, споделят тайните си на чатботове — понякога чрез специални терапевтични приложения, но често и на общи AI платформи като Meta AI, ChatGPT на OpenAI или Grok на xAI.
И, за съжаление, това изглежда все по-опасно — не толкова заради това какво ви казва ботът, а и защото тайните ви може да не са само между вас и изкуствения интелект.
The Verge съобщава за притеснителна тенденция.
От една страна технологичните лидери насърчават хората да разкриват все по-интимни детайли пред AI - неща, които не биха публикували в социални мрежи и често не казват дори на най-близките си.
От друга страна същите тези корпорации поддържат взаимнозависими връзки с правителството. То има силата да ги разцепи и да окаже натиск, а те определено няма да искат това. Въпроси като полови, сексуални и политически идентичности, неврологични различия, мнения по наболели въпроси биха представлявали интерес за управляващите, които водят битка за "умовете и сърцето" на своя народ.
Така събраната от чатботовете информация може да се окаже решаваща за провеждането на политически кампании. Но тя може да обърне и живота на хората, които я дават.
Например, агенция DOGE (Department of Government Efficiency) обяви скорошната си цел да централизира данни за американците. Това би направило следенето по-лесно, макар и официално решението цели да оптимизира бюджета.
Робърт Ф. Кенеди-младши, секретар по здравеопазването в САЩ, планира създаването на национална база данни с информация за хора с аутизъм, черпейки данни от медицински досиета и носими устройства.
Докато това се случва, на американците се казва да споделят психичното си състояние с AI чатботове - собственост на големи технологични корпорации от Силициевата долина.
Grok и xAI са на Мъск, който буквално е държавен служител. Марк Зукърбърг и Сам Алтман се стремят да се харесат на Тръмп, макар по-рано да гравитираха около Демократическата партия. С други думи големите имена от Силициевата долина обикновено са близки до властта във Вашингтон.
Интернет винаги е бил машина за следене. Но сега сценарият на антиутопията се написва по тревожно явен начин.
Известно е, че историята на чат с AI, както и търсенията ви, могат да бъдат предоставени на властите при валидна заповед. Съществуват и отдавнашни масови програми за следене, като тези, разкрити от Едуард Сноудън.
Чатботовете засилват риска, защото създават илюзия за разговор, който предразполага хората да споделят интимно. И това не е като WhatsApp чат с приятел — няма истинска криптирана защита. Дори и да има криптиране, то не скрива данните от самата компания. Освен това AI е обучен да разпознава деликатни теми като самоубийство и сексуалност.
Ако AI компаниите наистина искат да предлагат терапевтични услуги, те трябва да предложат защита като при медицинските професионалисти - например криптиране, което дори самата компания да не може да достъпи.
Но вместо това, докато твърдят, че "помагат на потребителите", босове като Зукърбърг създават инструменти, които правят следенето по-лесно.
Когато от Meta са попитани за политиката си спрямо правителствени искания за данни и евентуална допълнителна защита за терапевтични ботове, те изтъкват добрите си намерения, но не предлагат конкретика.
"AI системите на Meta са предназначени да бъдат забавни и полезни. Не са лицензирани професионалисти и са обучени да насочват потребителите към квалифицирана помощ при нужда", казва говорителят Райън Даниелс, говорейки единствено за сегашните алгоритми.
"Отговаряме на правителствени искания само при валидна законова процедура или при спешен случай, включващ опасност за живот или сериозно нараняване", споделя говорителката на OpenAI Линдзи Хелд.
Към днешна дата няма доказателства за масово следене на чатботове. Но преди разкритията на Едуард Сноудън такива нямаше и за подслушването на средствата за лична комуникация.
Фактът, че AI компаниите искат хората да им разкриват най-дълбоките си уязвимости не е за подценяване. Особено в ерата, в която "данните са новият петрол".