След като над 7 000 сателита Starlink вече обикалят около Земята, учените получиха златна възможност да изследват как дейността на Слънцето влияе върху живота на този тип минималистични, съзвездие-подобни космически апарати.

Както съобщава New Scientist, се оказва, че свирепите слънчеви бури, причинени от заредени частици, изхвърляни от Слънцето към атмосферата ни, могат значително да съкратят живота на тези апарати, като ги накарат преждевременно да навлязат обратно в атмосферата и да изгорят.

Това важи особено сега, когато Слънцето се приближава към най-активната част от своя 11-годишен цикъл, известна като слънчев максимум.

"Открихме, че по време на геомагнитни бури сателитите навлизат обратно в атмосферата по-бързо от очакваното, ако няма слънчева активност," казва ученият от НАСА, Дени Оливейра от Центъра "Годард", пред New Scientist.

По време на слънчевия максимум животът на един Starlink сателит може да бъде съкратен с до десет дни — ясно доказателство за огромното влияние на Слънцето върху космическото пространство около нашата планета, въпреки голямото разстояние.

Преждевременен край

Макар че технически това не е ново явление, огромната мрежа от сателити на компанията на Илон Мъск хвърля светлина върху това как слънчевата активност кара сателитите да се завръщат в атмосферата по-рано от очакваното.

"За първи път в историята имаме толкова много сателити, които навлизат обратно в атмосферата по едно и също време," казва Оливейра.

Учените са проследили цели 523 сателита Starlink, които са се върнали обратно в атмосферата между 2020 и 2024 г.

"След няколко години ще има сателити, които ще навлизат обратно всеки ден," добавя ученият от НАСА.

"Това е първият слънчев максимум в ерата на мегасъзвездията от сателити," казва астрофизичката Саманта Лоулър от Университета в Реджайна. "Затова е важно да направим тези измервания."

Миналата година самият Мъск предупреди за "влошена" Starlink интернет услуга, докато Земята беше подложена на силна буря. Макар че сателитите издържаха тогава, буря през 2022 г. унищожи 40 от тях.

Сателитите на Starlink са проектирани така, че при нужда да снижат орбитата си нарочно и да изгорят, или естествено да бъдат изтеглени надолу, когато нещо се обърка.

Но когато този процес се ускори от слънчева активност, Оливейра предупреждава, че части от сателитите могат да оцелеят при повторното навлизане и да паднат обратно на Земята.

Вече има един документиран случай — парче от сателит Starlink е било открито миналото лято във ферма в Канада, потвърдено от SpaceX чрез официално съобщение.

Но предвид предстоящите силни геомагнитни бури и хилядите планирани за изстрелване нови сателити Starlink, много повече парчета може да преминат през атмосферата и да достигнат до повърхността неповредени.

"Ако намерихме едно тук, колко още сме пропуснали?" — пита Лоулър в интервю за New Scientist.