Компанията на Илон Мъск за мозъчно-компютърен интерфейс (BCI), Neuralink, навлиза в следващата фаза на своите експерименти: проверка дали пациентите могат да движат роботизирана ръка, използвайки само мисълта си.

В изявление, публикувано в X, компанията обяви, че новият ѝ "проучвателен експеримент" ще изследва дали хората могат да използват мозъчните чипове с размер на монета, за да контролират робот.

"Това е важна първа стъпка," се казва в публикацията на Neuralink, "към възстановяването не само на дигиталната, но и на физическата свобода."

Наред с анонса за новите възможности, компанията публикува линк към регистрационния формуляр за участници в експеримента, което подсказва, че все още търси идеалния кандидат за своите тестове.

Въпреки че това е огромна стъпка за компанията на Мъск, постижението няма да е прецедент.

През 2015 г. изследователи от Калтех на НАСА имплантираха устройство, което нарекоха "неврално протезно устройство", в мозъка на парализиран мъж на име Ерик Сорто. Това му позволи да контролира роботизирана ръка чрез мисли.

С това устройство Сорто успя да стисне ръка, да играе "камък, ножица, хартия" и дори да отпие бира.

Подобно на първия пациент на Neuralink, Ноланд Арбо, Сорто описа невероятната радост, която изпитал, когато успял да използва роботизираната ръка след парализата си, причинена при престрелка на 21-годишна възраст.

"Исках да пия бирата си сам, без да моля никого за помощ," каза Сорто в интервю за местен вестник през 2017 г. "Това беше усещане извън тялото. Исках да скоча от стола си, да прегърна всички, да ги нося на ръце, ако мога, и да направя "дай пет" с всеки."

"Беше толкова много радост," продължи той. "Тялото ми беше изпълнено с радост."

Това, което обещава Neuralink, е да усъвършенства технологията и да я изкара извън изследователските лаборатории, правейки я по-широко достъпна.