Изследователи от Microsoft и Университета Карнеги Мелън наскоро публикуваха проучване, което разглежда как използването на генеративен AI на работното място влияе върху критичното мислене.

"При неправилна употреба технологиите могат и водят до влошаване на когнитивните способности, които трябва да бъдат запазени", се казва в изследването.

Когато хората разчитат на генеративен AI в работата си, те пренасочват усилията си към проверка дали отговорът на AI е достатъчно добър, вместо да използват по-висши критически умения, като създаване, оценяване и анализиране на информация.

Ако хората се намесват само когато AI дава недостатъчни отговори, се лишават от рутинни възможности да упражняват своята преценка, което води до "атрофиране на когнитивните им способности".

С други думи, колкото повече разчитаме на AI, толкова по-зле се справяме със самостоятелното решаване на проблеми, когато AI се провали.

Какво показва изследването?

Учените са изследвали общо 319 души, които използват генеративен AI поне веднъж седмично на работното си място.

От тях се изисква да дадат три примера за използване на AI, които попадат в три основни категории:

  • Създаване - например писане на формален имейл до колега.
  • Информация - проучване на дадена тема или обобщаване на дълга статия.
  • Съвети - искане на препоръки или създаване на диаграма от съществуващи данни.

След това участниците отговарят на няколко въпроса. Анкетьорите ги питат дали използват критично мислене, когато изпълняват тези задачи, дали AI увеличава или намалява усилията им да мислят критично. След това участниците трябва да оценят колко уверени са в себе си, в AI, и в способността си да преценяват достоверността на AI отговорите?

Около 36% от участниците казват, че използват критично мислене, за да предотвратят потенциални негативни последици от AI.

Например, участничка в изследването използва ChatGPT, за да напише оценка на представянето на служител, но допълнително проверява отговора, защото се страхува да не изпрати нещо, което би довело до нейното уволнение.

Мъж коригира имейли, генерирани от AI, които изпраща на шефа си - в неговата култура йерархията и възрастта са много важни, и AI не винаги отчита тези нюанси.

Много участници проверяват отговорите на AI чрез допълнителни търсения в YouTube и Wikipedia, което донякъде обезсмисля използването на AI.

Разбиране на ограниченията на AI

За да компенсират недостатъците на генеративния AI, хората трябва да разбират как възникват тези недостатъци.

Но не всички участници са запознати с ограниченията на AI.

"Потенциалните рискове от AI могат да стимулират критично мислене, но само ако потребителят е наясно с тях", пише в доклада.

Проучването показва също, че хората, които имат по-голямо доверие в AI, използват по-малко критично мислене, отколкото тези, които имат по-голяма увереност в собствените си способности.

Въпреки че учените не твърдят категорично, че AI ни прави по-глупави, резултатите показват, че прекаленото разчитане на генеративни AI инструменти може да отслаби способността ни за самостоятелно решаване на проблеми.