Шефът на Anthropic: AI ще унищожи огромна част от добре платените работни места
"Не мисля, че хората осъзнават това"
Изкуственият интелект може да унищожи половината от всички начални позиции в офисните работни места — поне ако вярваме на съоснователя на Anthropic, Дарио Амодей.
В интервю за Axios тази седмица Амодей заяви, че типът AI, който неговата компания разработва, ще има потенциала да отприщи "непредвидими възможности" върху света — както положителни, така и отрицателни.
Не е изненадващо, че милиардерът технологичен предприемач е особено загрижен за загубата на работни места в сектора на умствения труд.
Амодей предвижда трудова криза, която ще се разгърне в четири етапа. Първо, компании като OpenAI, Google и неговата собствена Anthropic ще разработват езикови модели (LLM), които "ще достигнат и надминат човешката производителност в все повече задачи".
Докато това се случва, правителството — тревожно от Китай и социалните последици — няма да регулира AI или да предупреди обществото за потенциалната заплаха.
Обикновеният работник, "неосъзнаващ растящата сила на AI и заплахата за работата си", няма представа какво се случва.
Изведнъж, "почти за една нощ", бизнесът обръща ключа и масово заменя хората с езикови модели. "Обществото го осъзнава едва когато е твърде късно", казва Амодей пред Axios.
За да подчертае тезата си, той дава шокиращи хипотетични примери — като свят, в който "ракът е излекуван, икономиката расте с 10 процента годишно, бюджетът е балансиран — а 20 процента от хората нямат работа".
"Ние, като създатели на тази технология, имаме дълг и отговорност да бъдем честни за това, което предстои. Не мисля, че хората го виждат", заявява Амодей.
Възниква логичният въпрос — ако наистина вярва в това, защо тогава не прекрати дейността на Anthropic и не вложи времето и ресурсите си в борбата срещу заплахата, която сам описва като ужасяваща за икономиката? Това не е мнение на някой случаен технологичен блогър, а на ръководител на AI-компания на стойност 30-40 милиарда долара.
Позицията на Амодей само "надува балона" на AI, твърдят критиците му. Според тях изкуственият интелект не е надежден работник, защото е способен да си измисля данни. А и не трябва да се забравя законът на намаляващата възвръщаемост: най-добрите AI-системи в момента едва оказват значимо влияние върху ефективността на труда, и бъдещите подобрения вероятно ще идват все по-бавно.
Не трябва да се забравя, че Амодей има финансов и политически интерес от разпространяването на визия за всесилен изкуствен интелект.
Въпреки това прогнозите на предприемача не трябва и да се отхвърлят. САЩ се готвят да забранят всякаква регулация на AI за период от 10 години, а пред големите корпорации не стои дилема, дали биха заменили хората с машини, ако това ще ги направи по-богати.