SpaceX ще предложи директен достъп до Starlink за смартфони
Вашингтон отбелязва, че директната връзка телефон-сателит е била използвана по време на ураганите Хелън и Милтън
Федералната комисия по комуникации (FCC) предостави на SpaceX разрешение да продължи с плановете си за предлагане на директна телефонна версия на сателитния си интернет Starlink. Услугата ще бъде реализирана с участието на T-Mobile като мобилен оператор, при спазване на определени условия, съобщава TechCrunch.
Идеята датира от лятото на 2022 г., когато SpaceX и T-Mobile обявиха, че работят върху възможността клиентите на мобилния оператор да получават достъп до Starlink директно на телефоните си.
Първоначалните очаквания бяха услугата да стартира през 2023 г., но едва сега тя получава регулаторно одобрение.
Това обаче е голям успех за Starlink, който успява да влезе на пазара в САЩ преди конкурентите си. SpaceX ще може да използва определени безжични честотни ленти в тясно партньорство с T-Mobile.
Предизвикателствата обаче не са само регулаторни. Технически проблеми, като синхронизирането на телефона със "сателитна клетка", разположена стотици километри над Земята и движеща се с хиляди километри в час, също трябва да бъдат преодолени.
Изглежда, че SpaceX е намерил решение: преди шест месеца компанията демонстрира видеоразговор, осъществен през системата. Освен това FCC отбелязва, че директната връзка телефон-сателит е била използвана по време на ураганите Хелън и Милтън за осигуряване на достъп до аварийни услуги в засегнатите региони.
Според FCC услугата ще предложи значителни ползи:
"Установихме, че операциите на SpaceX и T-Mobile ще донесат много предимства, включително повишен достъп до аварийни услуги в региони, където потребителите иначе нямат възможност да се свържат с наземна мрежа, за да се обадят или изпратят съобщение до 911."
Има обаче някои ограничения. Услугата, която FCC нарича "допълнително покритие от космоса" (SCS), засега трябва да функционира като разширение на съществуващ наземен оператор — в случая, T-Mobile. Това е необходимо, защото регулациите за излъчване в космоса се различават от тези за телефони.
SpaceX също трябва да гарантира, че няма да пречи на други наземни услуги, докато наземните услуги не са длъжни да се съобразяват със сателитните сигнали.
Значението на височината на сателитите за латентността и силата на сигнала също е ключово. Спътниците Starlink в момента работят на височина от около 530 км, но FCC позволява на SpaceX да разположи част от оставащите си 7,500 одобрени сателита на по-ниски орбити — между 340 и 360 км. Това обаче ги доближава до долната граница на орбитата на Международната космическа станция (370 км), което означава, че SpaceX ще трябва да координира своите операции с НАСА.