Свръхзрение: Нови контактни лещи ви позволяват да виждате в тъмното
Китайските учени изтъкват, че изобретението им не ползва външен източник на енергия и няма нужда от зареждане
Учени са създали контактни лещи, които позволяват на хората да виждат в тъмното с помощта на инфрачервена светлина.
Както се описва в научна публикация в списание Cell, лещите дори не се нуждаят от външен източник на енергия, за да преобразуват инфрачервената светлина във видима.
Експерименти с мишки и хора показват, че лещите позволяват на носещия ги да възприема множество инфрачервени дължини на вълната — дори когато участниците си затворят очите.
"Нашето изследване отваря възможности за неинвазивни носими устройства, които да дадат на хората свръхзрение", казва проф. Тиен Сюе, невроучен от Университета за наука и технологии на Китай и водещ автор на изследването.
Освен че позволяват нощно виждане, лещите могат да се използват и за безжично получаване на данни.
"Има много потенциални приложения на този материал още сега", допълва Сюе. "Например, мигаща инфрачервена светлина може да се използва за предаване на информация в ситуации, свързани със сигурност, спасяване, криптиране или борба с фалшификациите."
Изобретението използва наночастици, които преобразуват части от инфрачервения спектър — който е невидим за човешкото око — във видима светлина.
При тестове, хора с лещите успявали да разпознават инфрачервени сигнали, наподобяващи морзов код.
"Резултатите са категорични: без контактните лещи субектът не вижда нищо, но щом ги сложи, ясно вижда мигането на инфрачервената светлина", обяснява Сюе.
"Открихме също, че когато субектът си затвори очите, дори по-добре улавя мигащата информация, тъй като близкоинфрачервената светлина прониква по-ефективно през клепача от видимата светлина, така че има по-малко смущения."
Развивайки изобретението, учените настройват наночастиците така, че различните инфрачервени дължини на вълната да изглеждат като различни цветове, което позволява на участниците да ги различават.
В резултат на това изследователите предполагат, че контактните лещи биха могли да помогнат на хора с далтонизъм да различават различни цветове.
"Като превръщаме червената видима светлина в нещо като зелена видима светлина, тази технология може да направи невидимото видимо за хора с далтонизъм", казва Сюе.
Лещите все още не са съвършени и не могат да уловят фини детайли. Не е напълно ясно и дали те позволяват на носещите ги да виждат всичко, осветено с инфрачервена светлина, или само самия източник на светлина; екипът е бил потърсен за пояснение и очаква се актуализация.
Все пак, използвайки очила, които стоят по-далеч от ретината, екипът се надява да подобри тяхната ефективност.
"В бъдеще, в сътрудничество с учени по материали и оптични специалисти, се надяваме да създадем контактна леща с по-прецизна пространствена резолюция и по-висока чувствителност", казва Сюе в изявлението си.