Тръмп орязва бюджета на НАСА с 24%. Изпращането на хора до Луната е под въпрос
Ракетата SLS и космическият кораб Orion ще извършат само още 3 полета
На 2 май Белият дом обяви основните параметри на бюджета за фискалната 2026 година, а НАСА реагира бързо — с аплодисменти. В действителност обаче космическата агенция има малко причини за радост. Причината? Общият бюджет на НАСА ще бъде съкратен с 24% — от $24.8 милиарда през 2025 г. на $18.8 милиарда през 2026 г. — най-ниското ниво от 2015 г. насам, пише Time.
Свързаните с хората мисии получават умерено увеличение от 10%, като 7 милиарда долара са предвидени за мисиите до Луната и $1 милиард за бъдещи полети до Марс. Но отвъд това, нещата изглеждат мрачно.
Мисията Mars Sample Return — в рамките на която марсоходът Perseverance събира и съхранява проби от почвата и скалите на Марс — ще бъде отменена.
27 проби, внимателно запечатани и оставени на повърхността на Марс, никога няма да бъдат върнати. Тези проби можеха да ни дадат информация за древен или дори съществуващ живот на планетата. И това далеч не е най-важното.
Ходенето до Луната до края на десетилетието - под въпрос
Ракетата Space Launch System (SLS) и космическият кораб Orion, разработвани от 2006 г. и предназначени за пилотирани полети до Луната, също ще бъдат прекратени.
Вижте как изглежда космическият кораб "Орион" и ракетата SLS >> >> >>
"Бюджетът предвижда поетапно прекратяване на изключително скъпата и забавена ракета Space Launch System (SLS) и капсулата Orion след три полета", се казва в бюджетния документ. "Бюджетът финансира програма за замяна на полетите на SLS и Orion до Луната с по-рентабилни търговски системи, които ще подкрепят по-амбициозни последващи лунни мисии."
На практика това не отменя лунната мисия. Но за да бъде тя изпълнена по план е необходимо SLS и Orion да не се сблъскат и с една авария.
Джаред Айзъкман, номиниран за нов администратор на НАСА, заяви по време на изслушването си за потвърждение на 9 април, че подкрепя настоящата архитектура на програмата "Артемис" като най-бързия начин за връщане на хора на Луната. Въпреки това, той също така заяви по време на изслушването и в последващи писмени отговори, че би подкрепил отказ от тези системи в бъдеще.
Ракетата Starship на SpaceX наистина е икономически по-изгодна и технологично по-напреднала. Тя обаче е още във фаза на разработка. За сметка на това скъпата и технологично остаряла SLS вече е в производствена фаза и е доказала възможностите си.
Негативните новини за Лунната програма на САЩ не свършват до тук.
НАСА ще се сбогува и с космическата станция Gateway, която трябваше да е най-важния логистичен хъб в орбита около Луната.
Проектът е стопиран, въпреки че първият модул вече е изграден.
Космическите научни мисии ще бъдат намалени с над 50%, заплашвайки проекти като космическия телескоп Nancy Grace Roman, който е почти завършен и струва $4 милиарда. Този телескоп трябваше да изследва въпроси като обитаемостта на екзопланети и същността на тъмната енергия — която съставлява 68% от Вселената.
Също така ще бъде прекратено и финансирането за изследвания в областта на екологично устойчивата авиация, описани от Белия дом като "измамни климатични програми".
Според професора от университета "Джонс Хопкинс", Стефан МакКандлис, предлаганите съкращения са "опустошителни и враждебни към науката".
Загубата не е само в пропуснатите възможности, но и в вече вложените средства. SLS струва почти $24 милиарда, а Orion още $20 милиарда. $4 милиарда са вложени в телескопа Roman, а $3.5 милиарда в Gateway.
На практика тези инвестиции изгарят.
Това е рязък обрат от предходния мандат на президента Тръмп, когато бюджетът на НАСА бе увеличаван от $18 до $21 милиарда. При президента Байдън той достигна близо $25 милиарда. За сравнение, през 1966 г. НАСА получи $5.93 милиарда, което в днешни пари се равнява на $58.5 милиарда — 4% от бюджета на САЩ. Днес? Само 0.4%.
Резултатите през 60-те години са впечатляващи — 10 пилотирани мисии само за 20 месеца по програмата "Джемини" и 11 мисии "Аполо", включително 6 кацания на Луната. Загубата на безпилотните научни мисии е особено тревожна за експертите.
Според експертите тенденцията поставя под въпрос не просто бъдещето на лунните мисии, но и цялото лидерство на САЩ в космическите изследвания на фона на все по-развиващата се китайска програма.