Тръмп уволни директорката на Авторското ведомство след отказ да подпомогне Мъск
Причината е становището на експерта против AI обучение върху данни с интелектуална собственост от страна на ИТ гигантите
Президентът Доналд Тръмп уволни Шира Пърлмътър, ръководителката на Службата по авторско право на САЩ. Причина за това стана опитът ѝ да защити големи бази от информация с авторско право от гладния за данни AI сектор.
Новината беше съобщена от CBS News и Politico, а впоследствие непряко потвърдена чрез изявление на конгресмена Джо Морел, водещ демократ в Комисията по администрация на Камарата на представителите.
"Уволнението на Шира Пърлмътър от Доналд Тръмп е нагла, безпрецедентна узурпация на власт без правна основа," заяви Морел. "Едва ли е случайност, че го направи по-малко от ден след като тя отказа да одобри безрезервно усилията на Илон Мъск да използва огромни обеми защитени с авторско право произведения за обучение на ИИ модели."
Пърлмътър пое ръководството на Службата по авторско право през 2020 г. по време на първия мандат на Тръмп. Тя беше назначена от директора на Библиотеката на Конгреса Карла Хейдън, която също беше уволнена от Тръмп тази седмица.
Тръмп загатна за новината в своята социална мрежа Truth Social, където сподели пост на адвоката Майк Дейвис, свързан с публикацията на CBS.
Интересното е, че самият Дейвис критикува уволнението, като написа:
"Сега технократите ще се опитат да откраднат авторските права на създателите за AI печалба."
Според Морел, уволнението е свързано с неотдавнашен доклад на Службата по авторско право относно авторското право и изкуствения интелект, в който се коментира дали обучението на AI върху защитено съдържание може да се счита за "честна употреба" (fair use). Документът е част 3 от по-обширна серия от доклади.
В него се казва, че макар да е невъзможно предварително да се определи изходът от отделни случаи, има ограничения относно това доколко AI компаниите могат да се позовават на fair use при обучение върху защитени материали. Например:
- Обучението за изследователски цели може да се позволи,
- Но търговската употреба на огромни обеми авторски материали за създаване на съдържание, конкуриращо се с оригиналите, особено при незаконен достъп, надхвърля границите на fair use.
Докладът посочва, че все още е рано за директна държавна намеса, но се изразява надежда, че ще се развият лицензионни пазари, където AI компаниите ще плащат на притежателите на авторски права за достъп до съдържание. Като допълнение се предлага разглеждането на подходи като колективно лицензиране, за да се избегнат пазарни сривове.
Междувременно OpenAI и други компании в сферата на изкуствения интелект са изправени пред множество съдебни дела за нарушаване на авторски права, а OpenAI също така призова правителството на САЩ да приеме законова рамка, която да дава повече свобода на AI компаниите чрез fair use.
Илон Мъск, който е съосновател както на OpenAI, така и на xAI (която се слива с бившия Twitter), недвусмислено подкрепя по-радикален подход - неотдавна той подкрепи призива на основателя на Square, Джак Дорси, да се "изтрият всички закони за интелектуална собственост."