Руската държавна телевизия разпространи фалшива новина, че китайското приложение "Дийп Сийк" (DeepSeek) е базирано на таен код от времето на Съветския съюз, съобщава Ройтерс, отбелязвайки, че за пореден път руски медии се опитват да се заиграват с носталгията на обществото по изгубената епоха на съветското технологично превъзходство.

Първоначално, информацията за т.нар. съветски код е разпространена от руския сайт за фалшиви новини "Панорама". Онлайн изданието се определя като сатирично и е прозрачно по отношение на измисленото си съдържание - в този случай интервю с основателя на "Дийп Сийк", в което той възхвалява съветските програмисти.

Във фалшивото интервю се твърди, че кодът, използван за изкуствения интелект на "Дийп Сийк", е създаден през 1985 г. от екип, ръководен от учения Виктор Глушков, смятан за създател на първия съветски персонален компютър през 60-те години на миналия век.

Глушков разработва и мрежа за обработка на данни, която е предназначена да подпомага управлението на съветската планова икономика. Някои руски учени твърдят, че мрежата е имала някои ранни характеристики на изкуствения интелект.

Фалшивата история бързо се разпространи в интернет, а след това бе отразена от националния телевизионен канал "Россия 1" като истинска новина. След това фалшивата информация се споделя чрез профили на влиятелни личности в социалните мрежи, достигайки до множество от последователите им, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.

"Съветският съюз не само беше най-образованата и напреднала страна. Съветският съюз беше научна и технологична цивилизация", коментира "новината" ветеранът и лидер на Комунистическата партия Генадий Зюганов в пост в "Телеграм", който по-късно беше премахнат.

Според Глобалния индекс на изкуствения интелект, изготвян от британския сайт Tortoise Media, Русия заема едва 31-во място от общо 83 държави по отношение на внедряването на изкуствен интелект, иновации и инвестиции. По този начин Русия изостава не само от САЩ и Китай, но и от някои членове на БРИКС като Индия и Бразилия.

Междувременно редица държави започнаха да налагат забрана над китайския чатбот с изкуствен интелект "Дийп Сийк", след като миналата седмица той се превърна в едно от най-теглените приложения в света.

Пълна забрана вече е наложена в Италия, а частична, само за правителствените агенции - в Австралия, Тайван и Южна Корея. Съединените щати също обмислят забрана на приложението. Тя се въвежда поради опасения за националната сигурност. Регулаторите в Южна Корея, Ирландия и Франция са започнали разследвания как компанията обработва потребителските данни. Политиката за поверителност на "Дийп Сийк" гласи, че всички данни на потребителите се съхраняват в сървъри, базирани в Китай. Много световни компании също се присъединиха към мерките поради опасения за сигурността.