Офицер от Кралските военновъздушни сили на Великобритания заяви, че разработваният от Лондон нов нов изтребител ще може да носи приблизително два пъти повече оръжия от F-35A. Това ще е първият създаден от Обединеното кралство стелт самолет. Бойният обсег ще е "екстремен", като той ще "прелита над Атлантическия океан нужда без дозареждане."

Тези изказвания хвърлят повече светлина върху размерите и възможностите на изтребителя от шесто поколение, разработван от Великобритания.

Вижте как изглежда бъдещият британски стелт >> >> >>

Самолетът се разработва съвместно от Великобритания, Италия и Япония. Кодовото му име е Tempest, което на български се превежда като "Бурята". От Лондон обясняват, че това може да не е финалното име на самолета, макар че остава най-вероятното за британските ВВС.

Прототип на Tempest вече се изгражда и първи му полет се очаква през 2027 г. Освен да носи широк спектър от ракети и бомби, самолетът ще служи и като "команден възел", който координира дронове и други бойни активи в мрежата. Поддръжката на дроновете ще става и с "наличието изчислителна мощност" в изтребителя.

Акцентът не е в близкия бой, а в използването на оръжия отвъд хоризонта. Първоначално Tempest ще бъде пилотиран самолет, но се обмисля бъдеща безпилотна версия, когато изкуственият интелект го позволи.

Tempest е проектиран да замени Typhoon не по-рано от 2040-те години, което е по-късно от първоначално обявената цел за 2035 г. Това сочи, че Лондон е срещнал и някакво забавяне в разработката на самолета. Знае се обаче, че летяща лаборатория Excalibur (на базата на Boeing 757) вече изпълнява тестови мисии със сензори и радари на бъдещия британски самолет.