Президентът на САЩ Доналд Тръмп може неочаквано да се сдобие с нов президентски самолет.

Очаква се той да получи един от най-скъпите подаръци в историята, при посещението си в Катар тази седмица. Как се стигна до тук и какво знаем за бъдещия президентски самолет на Тръмп?

Старият Air Force One и липсващият наследник

Настоящата версия на президентският Air Force One е в експлоатация от 1990 г., но прави първият си полет през 1987 г. По същество това е 40-годишен самолет, който става все по-труден за поддръжка, а това излага на риск президента на Съединените щати.

Нов Air Force One се разработва от 2016 година, но се сблъсква с толкова забавяния и проблеми, че от Boeing не смеят да обещаят дали аеропланът ще е готов до края на десетилетието.

Сегашният Air Force One е на близо 40 години

Снимка: Getty Images

И това не е всичко, разработваният нов президентски самолет се е сблъсквал и с "производствени гафове". По време на инспекция в кабината строящия се аероплан са открити празни мини-бутилки текила.

"Летящият дворец", чийто собственик може да стане Тръмп

Поради причините, изброени по-горе, Тръмп търси алтернатива още от встъпването си в длъжност.

Като такава бързо се очертава самолетът на кралското семейство на Катар. Това е модифицирана версия на Boeing 747-8, смятана за най-луксозния частен самолет в света. Поради тази причина този самолет често е наричан и "Летящият дворец" от медиите в Близкия изток.

Вижте отвътре "Летящият дворец" , с който може да се сдобие Тръмп >> >> >>

Интериорът е проектиран от парижкото студио Cabinet Alberto Pinto и включва дизайнерски ръчно тъкани килими от Tai Ping Carpets. Мебелите са от явор и по-екзотичното дърво вакопу (wacapou). Картините в самолета пък са дело на американския абстракционист Александър Калдър. В края на 2024 година негова висяща декорация бе продадена за 14.4 милиона долара.

Аеропланът има премиум баня, кралска спалня, множество офиси и заседателни зали.

"Голямото и меко легло е разположено в центъра на стаята, която е обгърната в блестящи златисти тонове, за да създаде възможно най-луксозното усещане", споделят от дизайнерското студио.

Целият самолет е оборудван с умно осветление, което може да се управлява чрез сензорен екран.

Избраните от собственика пътници могат да си почиват в специално създадени стаи, оборудвани с поръчкови мебели. Всъщност, всяка от тези стаи има и собствена баня.

Интериорът на "Летящият дворец"

Снимка: Cabinet Alberto Pinto

Стълбите, свързващи двата етажа във вътрешността на самолета, са със сребърна и златна декорация. Вторият етаж се счита за най-голямата горна палуба, правена някога на "Джъмбо джет". В центърът ѝ е просторната всекидневна, изпълнена с всичко, което човек може да пожелае по време на дълъг полет.

Преобладаващите цветове в целия интериор са топли.

В самолета има още огромни телевизори, поръчкови кресла и различни по дизайн масивни дървени маси. За развлечение на пътниците в някои от тях са интегрирани дъски за табла и шах. Златните декорации са налице из целия самолет.

Интериорът на "Летящият дворец"

Снимка: Cabinet Alberto Pinto

Тръмп вече разгледа катарския самолета през февруари, докато той беше паркиран на летището в Уест Палм Бийч, Флорида — недалеч от имението му Mar-a-Lago.

Американският президент има много позитивни дипломатически отношения с Катар. По време на първия му мандат арабската страна закупи бойните F-15 и пътническите Boeing 787 и 777. Тези сделки бяха за милиарди долари. Освен това страната е дом и на една от най-големите американски военни бази в Близкия изток.

Снимка: Cabinet Alberto Pinto

Катар вече има история на подаряване на луксозни самолети на други държави, включително такъв, дарен на Турция през 2018 г.

Авиационни експерти оценяват стойността на машината, която може да бъде дадена на Тръмп, на около 400 милиона долара.

Размерите също са внушителни. Самолетът е с дължина от 76,3 метра, размах на крилете от 68,4 метра и височина от 19,4 метра.

Интериорът на "Летящият дворец"

Снимка: Cabinet Alberto Pinto

Според ch-aviation, конкретният самолет е на малко повече от 13 години, като първият му полет е бил през март 2012 г. и е доставен на Qatar Amiri Flight месец по-късно. След 2023 година катарската кралска фамилия спира да използва машината толкова редовно.

Малко се знае са полетите, които е правил въпросният самолет, но сайтът  Flightradar24 пази регистрация за 14-часов полет от Доха (DOH) до Ню Йорк (JFK) в края на 2023 година.

Интериорът на "Летящият дворец"

Снимка: Cabinet Alberto Pinto

Ако всичко върви по план, Тръмп иска този самолет да бъде на разположение за президентска употреба още през есента. Това означава, че през следващите няколко месеца аеропланът ще се сдобие и с необходимите военни и защитни системи за един Air Force One.

Подареният на Тръмп ще бъде неговият основен Air Force One до края на мандата му през януари 2029 г. След това машината ще бъде прехвърлена към Президентската библиотека на Тръмп и би могла да се ползва за лични цели.

Така изглежда Boeing 747-8

Снимка: iStock by Getty Images