Впечатляващ товарен дрон успешно премина тест за зависване (видео)
Словенската компания Pipistrel напредва в разработката си
Производителят на хибридно-електрически летателни апарати Pipistrel постигна важен пробив в разработката на своя товарен дрон Nuuva V300 - електрически летателен апарат с вертикално излитане и кацане (VTOL). В ново видео се вижда как устройството преодолява гравитацията и за първи път се задържа във въздуха.
Развитието на VTOL технологията досега беше фокусирано основно върху пътническия и личния въздушен транспорт. Първият напълно сертифициран електрически VTOL вече е одобрен за търговска експлоатация като въздушно такси. Освен това, компаниите Pivotal Helix и CycloTech работят върху нови модели - едноместен електрически VTOL и нова система за електрическо задвижване съответно.
Словенската компания Pipistrel спечели наградата на NASA Green Flight Challenge през 2011 г. През 2022 г. нейният самолет Velis Electro стана първият в света електрически самолет, получил типова сертификация от Европейската агенция за авиационна безопасност (EASA). Сега компанията постига още един успех - първия успешен тест за зависване на хибридно-електрическия VTOL Nuuva V300.
Обявен за първи път през 2020 г., Nuuva V300 не е предназначен за пътнически транспорт, а за превоз на товари на дълги разстояния. Според Pipistrel, дронът може да носи полезен товар от 272 кг на разстояния до 555,6 км (300 морски мили), благодарение на хибридната си електрическо-бензинова задвижваща система.
Неговият товарен отсек е с обем 2,8 куб. м и се зарежда чрез повдигащ се нос. Nuuva V300 работи напълно автономно, но е наблюдаван от оператор на земята.
Президентът и главен изпълнителен директор на Textron eAviation, Крия Шорт, заяви:
"Развълнувани сме да видим първия полет на Nuuva V300 - доказателство за нашето лидерство в развиващите се технологии и въздушната мобилност, както и за ангажимента ни към мултифункционални авиационни решения. Уникалните възможности и стабилният дизайн на Nuuva V300 не само ще трансформират логистиката, но и ще играят ключова роля в търговски и отбранителни мисии като търсене и спасяване, хуманитарна помощ, реагиране при бедствия и доставки от кораб до бряг."
Компанията Pipistrel планира да пусне втори тестов модел на Nuuva V300 по-късно тази година, за да продължи развитието на технологията.