Военновъздушните сили на САЩ инвестират в транспортна система, която един ден може да доставя до 100 тона товари или персонал с ракета до всяка точка на планетата за под 90 минути. Проектът е наречен Rocket Cargo, като се очаква първоначалните тестове да започнат още догодина.

Част от програмата Rocket Experimentation for Global Agile Logistics (REGAL), Rocket Cargo има за цел да разработи търговска, многократно използваема ракета, способна да изстрелва товар в суборбитална траектория и да каца навсякъде по Земята в рамките на 60 до 90 минути. Крайната версия на ракетата се очаква да има товарен капацитет, сравним с този на военнотранспортния самолет C-17 Globemaster III - тоест, да пренася около 77 тона в един полет.

Вижте как изглежда тестовата ракета за концепцията >> >> >>

Разбира се, идеята не е просто да се построи мощна ракета - такива вече се разработват от няколко компании, включително SpaceX. Целта на REGAL е създаване на цяла логистична система, толкова ефективна и интегрирана, колкото са съществуващите военни въздушни транспортни единици.

това означава специално разработена ракета, която може да пренесе цяло подразделение на морската пехота или хуманитарна помощ от базата Vandenberg Space Force Base до някое отдалечено кътче на планетата - и всичко това за по-малко време, отколкото ви трябва да стигнете до летището, при разходи, сравними с тези на традиционната въздушна карго логистика.

Като част от проекта, AFRL наскоро подписа споразумение с американската компания Rocket Lab USA за провеждане на орбитален полет не по-рано от 2026 г., който ще бъде тест за устойчивост. При този полет ще се използва ракетата Neutron - среден клас, многократно използваема ракета, способна да носи 13 тона полезен товар.

Мисията ще симулира траектория, подобна на тази при транспортни мисии, за да се съберат данни, които да помогнат за изграждането на бъдещи ракети с минимален риск от проблеми.

Този тест ще включва контролирано повторно влизане в атмосферата, по време на което ще се следят температура, налягане, ускорения, топлинен поток, ефекти върху конструкцията, материалите и системите на ракетата до момента на кацане и възстановяване. Това е особено важно при възможно бъдещо транспортиране на пътници, тъй като ракетите, сертифицирани за хора, трябва да отговарят на изключително строги изисквания - хората са по-крехки от сателитите, ако нещо се обърка.

"Neutron е мощна нова ракета, която ще постави нов стандарт за производителност, достъпност и надеждност за правителствени и търговски потребители в сегмента на средните изстрелвания," казва сър Питър Бек, основател и изпълнителен директор на Rocket Lab.

"Тази възможност за ВВС на САЩ не само подпомага развитието на космическата логистика, но също така демонстрира висока степен на доверие от страна на Министерството на отбраната към възможностите на Neutron. С нетърпение очакваме първия ѝ полет още тази година и сме развълнувани да я покажем като платформа за научноизследователска и развойна дейност за точка-точка логистика."