Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих са използвали изкуствен интелект, за да разбият системата за проверка reCAPTCHAv2, която се използва в уебсайтовете, за да потвърди, че потребителят е човек, а не робот. Учените твърдят, че обучената от тях невронна мрежа е в състояние да премине 100 % от проверките, докато преди този процент не е надвишавал 71 процента.

Изследователите са проучили ефективността на използването на усъвършенствани техники за машинно обучение за решаване на проверки (captchas) от системата reCAPTCHAv2 на Google. Те се опитали да оценят ефективността на автоматизираните системи при решаването на captcha, като използвали усъвършенствани YOLO (You Only Look Once) модели за сегментиране и класифициране на изображения.

Системата reCAPTCHAv2 изисква от потребителите да маркират областите в изображението с определени елементи, което предполага, че ботът не е в състояние да направи това. Изследователите стигат до заключението, че на настоящия етап от развитието на изкуствения интелект разликата в сложността на подобни задачи за човек или невронна мрежа се изравнява. Това означава, че настоящите технологии за ИИ могат да преминат без проблеми проверките, базирани на разпознаване на изображения.

"Надникнахме също така под капака на reCAPTCHAv2 и открихме доказателства, че reCAPTCHAv2 разчита в голяма степен на данните от бисквитките и историята на браузъра при преценката дали потребителят е човек или не", добавят изследователите.