"Копаенето" на крипто се оказа по-лошо за околната среда от очакваното
Добивът в САЩ консумира електричество колкото Ню Йорк
Изследване на "Ню Йорк Таймс" разкрива каква е истинска цена от добива на криптовалута. За да се "копаят койни" е необходима голяма изчислителна мощ, която е енергоемка.
Колкото повече "копачи" извършват изчисления в блокчейна, толкова по-конкурентоспособна е системата. Един копач на практика е компютър с мощна видеокарта. За да се поддържат темповете на добив на биткойн, са нужни десетки хиляди компютри.
Базираните в САЩ копачи изразходват ток, колкото Ню Йорк. Замърсяването в следствие на това е еквивалентно на 3,5 милиона автомобила.
"Веднъж мъртви електроцентрали, захранвани с въглища, се връщат към живот и изхвърлят опасни емисии, за да отговорят на повишеното търсене на електричество. Добивът на крипто спъва усилията в затварянето на мръсните ТЕЦ-ове", пише в доклад на Environmental Working Group.
Към това обаче не се отчита замърсяването на водите и звуковото замърсяване. Друг често пренебрегван фактор е свързан с изкуствено завишения интерес към мощни видеокарти, въглища и всички необходими за добива на биткойн елементи.
Изводите на Environmental Working Group са, че криптото допринася съществено за климатичната криза.