Какво загубихме и какво спечелихме с онлайн образованието
Един от положителните примери за проактивност и иновативно мислене е издателство Клет България
Да се върнем година назад. Пандемията от коронавирус изправи пред непознато изпитание обществото. Образованието трябваше буквално за една нощ да се трансформира от присъствено в дигитално. И се получи! Истината е обаче и че в самото начало не беше лесно, защото не всички бяха подготвени. Днес ситуацията в страната продължава да предполага дистанционната форма на обучение. Разликата е, че и ученици, и учители вече са натрупали опит и знаят какво работи най-добре при тях.
Един от положителните примери за проактивност и иновативно мислене е издателство Клет България, което още от началото на пандемията осигури безплатен достъп до образователната среда от ново поколение IZZI.
IZZI e интерактивна платформа за провеждане на онлайн обучение и самоподготовка. Онлайн ресурсите, които предлага, включват 50 000 интерактивни задачи, игри, симулации, 3D и VR панорами, над 30 000 образователни видеа и повече от 20 000 аудио файла, както и електронни и електронно четими учебници от първи до седми клас.
С удобствата на IZZI учителите могат да са по-спокойни и уверени в дистанционното обучение. Разполагат с предимството на огромната библиотека от интерактивни учебни материали, на чиято помощ не само могат да разчитат за ежедневна подготовка на уроците си, но и да провокират вниманието на децата и най-вече да го задържат. А това е неоценим ресурс в арсенала на учителя в ситуация и на онлайн, и на присъствено обучение.
За родителите платформата IZZI дава удобство да изберат най-подходящите материали за допълнителна подготовка на своето дете, без да влагат излишни усилия и време в търсене на правилните ресурси, особено при по-малките ученици, при които подкрепата вкъщи е особено необходима. Платформата е много инклузивна и дава възможност за лесно и безпроблемно обучение и на деца със специфични нужди.
Да не забравяме предимствата от дигиталното образование за учениците. Днешните деца са технически грамотни от много по-ранна възраст, спокойно използват онлайн ресурсите, даже така възприемат материала още по-лесно и бързо. Интерактивните задачи развиват логическото им мислене и им поставят нови предизвикателства, които изграждат уменията им.
Има една максима - че независимо какво ще ни поднесе бъдещето, това, че сме се подготвили предварително, вече ни прави победители. Така че дори скоро да се върнем в класните стаи и нормалното ежедневие, не бива да изключваме ролята на онлайн обучението или дигиталните ресурси в образователния процес. Вървим в посока към дигитализация на българското образование - нека се се възползваме максимално от предимствата, които то предлага.
*Съдържание на издателство Клет
НАЙ
Космическият кораб "Старлайнър" се завръща на Земята, но без екипажа си
Време за анкета: Какво мислите за изкуствения интелект?
Сатурн ще е най-близо до Земята в неделя
Китай планира мисия до Марс, за да понесе проби на Земята
Космическият кораб "Старлайнър" се завръща на Земята, но без екипажа си
Китай планира мисия до Марс, за да понесе проби на Земята