IT специалистите продължават да са сред най-търсените на пазара на труда
Гладът за IT кадри продължава, сочат данни на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ)
През тази година се очаква наемането на кадри в IT сферата да се увеличи с 10%, което се равнява на 6000 новоназначени специалисти.
Какви са перспективите за развитие в IT индустрията и какво прави IT професиите атрактивни? Тези и още въпроси ще засегнем в статията днес.
Какво показват IT обявите за работа?
Към април месец 2024 година има близо 3000 активни IT обяви в онлайн портала jobs.bg, като за последните 30 дни са публикувани общо 4,673 IT обяви от 1,112 компании.
Това нарежда IT индустрията сред топ 5 категориите в платформата по брой активни обяви. Другите водещи категории са "Търговия и продажби", "Ресторанти, заведения, хотели и туризъм", "Производство" и "Административни, офис и бизнес дейности".
Междувременно обявите за работа в специализирания Job Board за IT обяви - DEV.BG, са над 2500. А според данни от началото на годината, публикувани от платформата, няма нито една категория за обяви, която да не предлага свободни позиции.
Недостигът на IT специалисти продължава да е факт, като днес той е около 50-100% от търсенето според председателя на БАСКОМ - Доброслав Димитров. Това означава, че в най-добрия случай за две работни места има само един подходящ кандидат.
Прогнозите са до 2025 година да бъдат разкрити 14 000 нови работни места в индустрията.
Кои са най-търсените IT професии?
По данни от платформите за работа най-голямо търсене има за Backend програмисти с езиците Java, C#, PHP, C, C++ и Python. Други много търсени специалисти в сферата са Frontend програмистите с JavaScript.
Към април 2024 година най-голям брой обяви в jobs.bg има с езиците JavaScript, HTML/CSS, Java, Python и C#. Най-търсените фреймуъркове и библиотеки са .NET, React, Spring, Angular и Kafka.
Какви заплати получават IT специалистите?
Според данни на НСИ средната брутна месечна заплата в IT сектора в България към декември миналата година е достигнала 4852 лв. Това прави IT специалистите най-високоплатени в цялата страна.
Прогнозите са, че ако се запази досегашният темп на нарастването ѝ, най-късно до края на тази година тя ще достигне 5000 лева.
Последният доклад на БАСКОМ сочи, че софтуерният сектор внася данъци и осигуровки, които са три пъти над средното за страната, движи потреблението в икономиката, основен инвеститор е в промяната на качеството на средата и е значим фактор за задържане на младите хора (97% от завършващите технологични специалности остават в България) и за привличането на таланти от чужбина.
Какви са предимствата да работиш в IT сектора?
Доброто заплащане далеч не е единственото предимство на IT професиите. Технологиите непрекъснато се развиват, дигитализацията напредва и това прави сферата богата на възможности за растеж.
IT специалистите имат богат избор от професионални направления и специализации, като нужда от тях ще продължава да има в почти всички сектори. Това означава, че един IT експерт може да избира между различни технологии, в които да се развива, както и между различни индустрии, от които да бъде част.
Други предимства на IT сферата са гъвкавото работно време и възможността за работа от вкъщи. Все повече компании предлагат и допълнителни дни отпуск, както и фирмени обучения, които надграждат знанията на служителите.
И макар че най-търсените професионалисти в сферата са именно програмистите и софтуерните инженери, възможностите за IT професия не се ограничават до тях. Все по-привлекателни стават позиции, които не изискват задълбочени умения по програмиране, като IT Project Manager, IT Business Analyst, Quality Assurance (QA) и други.
Технологичният напредък няма да спре и въпреки охлаждането на индустрията в резултат от свръхрастеж, IT секторът ще продължи да расте, но този път по-устойчиво и балансирано. Прогнозите на БАСКОМ са през 2025 броят на заетите в сектора да достигне 72 500 човека, а приходите да надхвърлят 12 млрд. лв.
НАЙ
Няколко идеи: Топ технологични подаръци за Коледа
Русия тества изключване от глобалната мрежа
"Фейсбук" и "Инстаграм" се сринаха
Беларуският аналог на "Старлинк" вече е "на служба" в армията
Служител на OpenAI: Вече постигнахме изкуствен общ интелект
Русия тества изключване от глобалната мрежа
"Фейсбук" и "Инстаграм" се сринаха
Беларуският аналог на "Старлинк" вече е "на служба" в армията
Служител на OpenAI: Вече постигнахме изкуствен общ интелект
Цената на SpaceX се е повишила с 65% за три месеца - сега тя е най-ценната частна компания в света