Какво ново бе представено на Световното изложение за мобилни технологии в Барселона
GSMA очаква след MWC Barcelona 2023 да бъдат отчетени 350 милиона евро икономическо въздействие и 7400 създадени работни места
Тазгодишното издание на Световното изложение за мобилни технологии в Барселона (MWC 2023) събра десетки хиляди професионалисти и ценители на новостите в сферата на мобилните технологии, догонвайки предпандемичните нива на посещаемост. От 27 февруари до 2 март конгресът посрещна над 88 500 гости от 202 страни и територии, включително България. От посетителите 56 процента представляваха сектори, близки до мобилната екосистема, пише БТА.
"MWC Barcelona се завръща с пълна сила. Нивото на енергия и подкрепа от страна на партньори, фирми и лица, определящи политики, надхвърли надеждите и очакванията ни", заяви главният изпълнителен директор на Световната асоциация на мобилните оператори GSMA Джон Хофман. П
о думите му изложители и партньори са съобщили, че очакванията им са били надминати, а в някои случаи дори са били подобрени показатели от предпандемичната 2019 година. От името на асоциацията, която е организатор на събитието, Хофман изрази благодарности към всички нови и завърнали се посетители, изложители, лектори, партньори и спонсори, "без които това събиране не би било възможно".
Над 2400 изложители, спонсори и партньори взеха участие в изложението, както и над 1000 лектори и авторитети в областта.
Българската агенция за инвестиции (БАИ) за първи път участва със собствен щанд, на който представи дейността си и предимствата на страната ни пред потенциални инвеститори чрез установяване на директен контакт със съответната бизнес аудитория, както и възможностите за инвестиране, стартиране и развитие на бизнес в България.
Делегацията, водена от изпълнителния директор на БАИ Богдан Богданов, включваше Христо Етрополски - заместник изпълнителен директор на БАИ, Кристина Ескенази - председател на УС на Биотехнологичен и здравен клъстер (Биоклъстер) и член на УС на клъстер "Изкуствен интелект България", Димитър Димитров - председател на УС на Биоклъстер и главен изпълнителен директор на фирма "Микар21", Спирос Номикос - главен изпълнителен директор на "Солвей Соди", Кирил Вълчев - генерален директор на Българската телеграфна агенция, Биляна Манолова - заместник-председател на Българо-испанската търговска камара, Емилиян Арнаудов - управляващ съдружник, "Попов, Арнаудов и партньори", представители на БАИ.
Над половината присъстващи на MWC Barcelona бяха на мениджърско и по-високо равнище, от които 21 процента - главни директори, а 26 процента - жени.
Залата за стартъпи 4YFN посрещна 800 изложители, над 375 говорители и стана арена за над 250 бизнес срещи.
Именно там изпълнителният директор на БАИ Богдан Богданов и директорът за инфраструктура, здравеопазване и предприемачество в Агенцията за търговия и инвестиции на Испания (ICEX) в Мадрид Хосе Мария Бласко се разбраха за засилено сътрудничество между двете институции в създаването на нови възможности за стартъп компании в секторите финтех, дигитално здравеопазване и биотехнологии.
По предварителни прогнозни данни, които предстои да бъдат актуализирани, GSMA очаква след MWC Barcelona 2023 да бъдат отчетени 350 милиона евро икономическо въздействие и 7400 създадени работни места на непълно работно време в каталунската столица.
Последен писък на технологиите и ключови новини от изложението:
- Huawei създаде "технологичен оазис" в Барселона, на който представи най-новите си джаджи и постижения. Сред тях бяха сгъваемия HUAWEI Mate Xs 2 и телефонът с най-добра камера - HUAWEI Mate 50 Pro. Представени бяха още умни часовници и безжични слушалки.
Освен в хардуерно, Huawei демонстрира пробиви и в софтуерно отношение. Чрез собствени разработки като HUAWEI TruSeen™, HUAWEI TruSport™ и HUAWEI TruSleep™, носимите устройства на Huawei осигуряват професионално наблюдение на здравето и спорта за потребителите в световен мащаб.
- "Нокиа" (Nokia) обяви смартфоните Nokia G22, Nokia C32 и Nokia C22. Триото предлага базови спецификации с големи батерии и в случая на G22 - с акцент върху лесния ремонт. "Нокиа" си партнира с "айФиксит" (iFixit), за да осигурява инструменти, резервни части и ръководство за ремонт и по този начин да помогне на потребителите да използват устройствата си по-дълго. Смяната на батерията би следвало да отнеме само около 5 минути, при условие че имате правилните инструменти и насоки, посочи компанията. "Нокиа" освен това обяви, че ще произвежда някои от своите телефони в Европа от третото тримесечие на 2023 г.
"Нокиа" оповести и първата промяна на емблематичното си лого от 60 години насам
- "Сяоми" (Xiaomi) представи Xiaomi 13 и Xiaomi 13 Pro на световните пазари и показа изцяло новия модел Xiaomi 13 Lite. По-малкият Xiaomi 13 се предлага за 1000 евро в Европа, 13 Pro достига 1300 евро, a 13 Lite струва 500 евро. И трите телефона ще бъдат пуснати в продажба от 8 март.
"Сяоми" демонстрира и безжичните си очила с добавена реалност (AR) и напълно безжичен дизайн, екрани Micro OLED и платформата Snapdragon XR2+ Gen 1 на "Куалком" (Qualcomm).
- "УанПлюс" (OnePlus) показа нов концептуален телефон с течно охлаждане, наречен OnePlus 11 Concept. Точно като истински компютър за игри, устройството има система за течно охлаждане със затворен цикъл, наречена Active CryoFlux.
"УанПлюс" твърди, че новата система за охлаждане може да намали температурите до 2,1рC по време на игри и 1,6рC по време на сесии на зареждане.
- Ти Си Ел (TCL) обяви няколко нови бюджетни телефона за американския пазар и два нови 11-инчови таблета с Android. Най-луксозният нов телефон е TCL 40 X с чип Dimensity 700, 6,5-инчов 90Hz LCD екран и 50MP основна камера за 200 долара. TCL 40 XE е най-евтиният 5G телефон в портфолиото на производителя - за 170 долара, докато TCL 40 XL е с Helio G37 и 50MP основна камера за 150 долара. TCL обяви устройство TCL 406 с Android 13, с 6,6-инчов HD+ дисплей и 5000 mAh батерия за 120 долара.
- "Онър" (Honor) представи своите флагмани Magic5 Pro за 900 евро и Magic5 Pro за 1200 евро, наред с предлагане за глобалния пазар на сгъваемия Magic Vs от 1600 евро. Серията Magic5 е оборудвана с най-новия водещ чипсет Snapdragon 8 Gen 2, 54MP основни камери и 120Hz LTPO OLED дисплеи.
- Обявен беше GT3 на "Риълми" (Realme) с изключително бързо 240W зареждане и цена от 650 долара. Устройството е ребранд на Realme GT Neo 5, който бе пуснат в Китай по-рано тази година. Телефонът е с чипсет Snapdragon 8+ Gen 1, 50MP основна камера и 4600 mAh батерия, която може да се зареди само за 10 минути.
- "Текно" (Tecno) представи първия си сгъваем телефон. Очаква се Phantom V Fold да дебютира в Индия с цена от 80 000 индийски рупии (под 1000 долара) при ранно записване. Характеристиките включват голям 7,85-инчов LTPO AMOLED сгъваем екран със 120Hz честота на опресняване, както и 6,42-инчов AMOLED дисплей с покритие, 50MP основна и телефото камера и чипсет Dimensity 9000+.
"Текно" показа и концептуален телефон с променяща цвета технология Chameleon, която позволява на потребителя да променя цвета на гърба на телефона за секунди.
- Зед Ти И (ZTE) впечатли публиката със своя Nubia Pad 3D - 3D Android таблет, за който не се изискват очила, разработен съвместно с "Лейа" (Leia Inc). Таблетът е с 12,4-инчов IPS LCD екран с резолюция 2560x1600px, честота на опресняване 120Hz и патентован DLB слой, разработен с режима 3D Lightfield на "Лейа". Той може да трансформира стандартно 2D съдържание в 3D в реално време с вградения софтуер за преобразуване, а с неговите двойни предна и задна камера да се правят снимки, видеоклипове и да се сканират обекти от реалния свят в 3D.
- "Оппо" (Oppo) се съсредоточи върху своите интелигентни портативни устройства и демонстрира очила за асистирана реалност Air Glass 2, електронно устройство за проследяване, работещо без батерия (Zero-power tag) и Wi-Fi 6 рутер.
- На щанда на "Леново" (Lenovo) бе показан концептуалният сгъваем смартфон на "Моторола" (Motorola) - Moto Rizr. Устройството разполага с подвижен pOLED дисплей, който се разширява вертикално от 5-инчов диагонал и съотношение на страните 15:9 до 6,5-инчов диагонал със съотношение на страните 22:9.
Идеята зад този телефон е, че можете да имате компактен телефон и да разширите дисплея, когато имате нужда от повече екранна площ в движение с двойно докосване на бутон отстрани.
- Производителят на устойчиви телефони "Кат" (Cat) обяви своя телефон Cat S75, който разполага с вградени двупосочни сателитни съобщения чрез Bullitt Satellite Messenger Essentials. Тази услуга позволява изпращането на съобщения до всеки телефонен номер, когато няма клетъчна връзка. Cat S75 е на цена от 600 евро.
- Armor 23 на "Улефон" (Ulefone) е най-новият от широката гама здрави телефони от производителя. Той е с чипсет Snapdragon 8 Gen 1, подкрепен от 16GB RAM и 1TB памет, 6,67-инчов AMOLED екран FHD+ дисплей и 120 Hz честота на опресняване.
MWC Barcelona показа за пореден път, че е мястото, на което можете да видите утрешните технологии днес.