Производството на смартфони е изключително сложен и трудоемък процес. Толкова сложен, че дори изпълнителният директор на Apple Тим Кук е признал, че са необходими около 30 000 инженери в Китай, които да ръководят около 700 000 работници, за да бъде производството на iPhone икономически изгодно.

В Съединените щати подобна работна сила и инженерна инфраструктура в момента липсват. Въпреки това, президентът Доналд Тръмп и неговите съветници продължават да настояват, че производството на iPhone може да бъде върнато в страната. Това изглежда е един от основните аргументи зад прилагането на необичайно високи мита върху вносни стоки — политика, която според много икономически експерти може да доведе до самоналожена рецесия в САЩ, а вероятно и на глобално ниво.

На въпрос дали Тръмп наистина вярва, че iPhone може да се произвежда в Америка, говорителката на Белия дом Каролайн Левит отговори утвърдително:

"Той вярва, че разполагаме с работната сила, с кадрите и с необходимите ресурси," заяви тя. "Apple вече е инвестирала 500 милиарда долара в САЩ, така че ако компанията не вярваше, че това е възможно, вероятно нямаше да направи толкова голяма инвестиция."

Apple, от своя страна, досега не е обявила намерения да започне производството на iPhone в Съединените щати. Обявената инвестиция от 500 милиарда долара, съобщена през февруари, включва завод за сървъри в Хюстън и разширяване на силициевата фабрика TSMC Fab 21 в Аризона, където работят около 2 000 души. В плановете обаче не се предвиждат заводи за производство на iPhone.

Министърът на търговията Хауърд Лутник също подкрепя митническата политика на Тръмп, заявявайки, че "армията от милиони хора, които завинтват малки винтчета, за да сглобяват iPhone-и, ще дойде и в Америка."

Въпреки това, вицепрезидентът Джей Ди Ванс наскоро определи подобна работа като "почти робски труд", поставяйки под въпрос желанието на американските работници да се включат в подобни производства.

Освен това, високите разходи за труд в САЩ и напредъкът в автоматизацията поставят под съмнение дали подобна индустрия може да се установи тук. Дори самият Лутник добавя уговорка: "Ще бъде автоматизирано."

Междувременно, съществуващите фабрики за iPhone се основават на сложна глобална верига за доставки, която САЩ дълго време са подпомагали чрез отворена търговия. За производството на един iPhone Apple използва части и суровини от над 200 доставчици в 43 страни — много от които сега попадат под новите американски мита.

Компанията също така силно разчита на организираната образователна и икономическа система в Китай, която произвежда висококвалифицирани специалисти — фактор, от който и САЩ биха могли да се възползват.

"Нивото на уменията тук е изумително," каза Тим Кук на конференция в Китай през 2017 г. "В САЩ едва ли бихме напълнили една стая с инженери по инструментална екипировка. В Китай бихме могли да напълним няколко футболни игрища."

Но дори и необходимите кадри и заводи да бъдат намерени в кратък срок, то производството на iPhone в САЩ няма как да не доведе до драстично повишение в цената. Според предварителни прогнози тя може да се увеличи над 3 пъти, ако смартфонът носи етикет "made in USA".

ИЗБРАНО