Когато колоректалните ракови клетки са изложени на два различни вида "вечни химикали" в лабораторията, химикалите могат потенциално да ускорят прогресията на рака, показват нови изследвания, пише ScienceAlert.

Ново проучване анализира на нивата на експозиция, сравними с тези, открити при пожарникари и други хора, които влизат в редовен контакт с пер- и поли-флуороалкилови вещества (PFAS).

PFAS са създадени от човека химикали, базирани на връзки въглерод-флуор и както подсказва прякорът "вечни химикали", тези връзки са много здрави и устойчиви на разграждане, което прави PFAS популярен за употреба в много видове продукти.

Нивата на PFAS в кръвта на пожарникарите обикновено са по-високи от тези на общата популация поради честото им излагане на противопожарна пяна, която съдържа PFAS химикали поради своите свойства за забавяне на горенето.

Оказва се, че пожарникарите са по-склонни от общото население да развият и умрат от различни видове рак, включително колоректален рак. Смята се, че факторите на околната среда са свързани с около 80 процента от случаите на тази болест.

В новото изследване експозицията на PFAS в лабораторията е предизвикала клетките на рака да мигрират към нови позиции, което предполага потенциална роля в разпространението на рак (метастази) в живите организми.

"Това не доказва, че са метастази, но те имат повишена подвижност, което е характеристика на метастазите", казва епидемиологът от Йейлския университет Каролайн Х. Джонсън.

Много от тези "вечни химикали" все още присъстват в ежедневните артикули, въпреки че опасностите от PFAS са до голяма степен неясни - отчасти поради многото различни включени съединения.

"Те често са откривани в околната среда, като например в питейна вода, вътрешен прах, почистващи продукти и покрития", казва съавторът и физиолог Джи Джън от Йейлския университет.

Проучването е публикувано в Environmental Science & Technology.