Два китайски спътника достигнаха лунна орбита въпреки неуспешното им изстрелване
Пекин ще може да ги ползва за лазерна навигация и определяне на времето
Китайските инженери успяха да приведат два спътника в орбита около Луната пет месеца, след като те изпаднаха в наглед безизходно положение, тъй като последната степен на тяхната ракета носител не се задейства. Това съобщи хонконгският вестник South China Morning Post, цитиран от БТА.
Източник от Китайската академия на науките обясни пред изданието, че орбитата е била постигната чрез многократно стартиране на двигателите им в серия от тласъци в перигея - най-близката точка до Земята, което е увеличило скоростта им.
Както отбелязва публикацията, в момента апаратите се намират на висока кръгова ретроградна орбита около Луната - т. е. те се движат в посока, обратна на нейното въртене.
Тази позиция ще им осигури дългосрочна стабилност и няма да изисква големи количества гориво за поддържане на траекторията им. Спътниците DRO-A и DRO-B ще бъдат използвани за тестване на технологии за лазерна навигация и определяне на времето.
На 13 март от Центъра за изстрелване на сателити в Сичан в провинция Съчуан излетя ракетата носител "Чанчжън - 2C" с двата спътника. Ден по-късно Китайската космическа агенция съобщи, че спътниците не са успели да достигнат определената лунна орбита: първата и втората степен на ракетата са работили нормално, но горната степен "Юанчжън-1S" се е повредила.