Европейската космическа агенция (ЕКА) изведе два спътника в орбита за първата мисия за създаване на изкуствени слънчеви затъмнения с научна цел, съобщи АП.

Изстрелването на мисията "Проба-3" беше осъществено от Индия.

Всяко изкуствено затъмнение трябва да продължи шест часа, след като операциите започнат през следващата година. Това е значително по-дълго от няколкото минути на пълно затъмнение, които предлага на Земята скриването на Слънцето по естествен път. То ще позволи по-продължително изучаване на слънчевите атмосфера и корона.

Обявени като демонстрационна технология, двата спътника ще се разделят след около месец и ще летят на разстояние 150 метра един от друг. Това ще се случи, след като достигнат местоназначението си високо над Земята, подреждайки се в една линия със Слънцето, така че единият космически апарат да хвърля сянка върху другия.

Според ЕКА това ще изисква изключителна прецизност, в рамките на само един милиметър, което се равнява на дебелината на нокът. За да поддържат позицията си, спътниците ще разчитат на GPS, звездна ориентация, лазери и радиовръзки.

Всеки космически апарат с формата на куб е с диаметър по-малък от 1,5 метра. Спътникът, който хвърля сянка, е снабден с диск, който блокира Слънцето от телескопа на другия спътник. Този диск имитира Луната при естествено пълно слънчево затъмнение, а другият сателит ще "представлява" Земята.

"Това има огромно научно значение в допълнение към тестването на високопрецизни полети във формация", каза техническият директор на Европейската космическа агенция Дитмар Пилц.

Учените се нуждаят от напълно закрито "лице" на Слънцето, за да могат да изследват обгръщащата го корона. Те са особено заинтересовани да научат защо короната е по-гореща от повърхността на Слънцето, а също така искат да разберат по-добре изхвърлянията на коронална маса - изригвания на милиарди тонове плазма, придружени от мощни магнитни полета, в космоса.

Възникващите в резултат на това геомагнитни бури често нарушават електрозахранването и комуникациите на Земята и в орбита. Подобни изригвания могат да предизвикат и зрелищни полярни сияния на неочаквани места.

С елиптична орбита, простираща се от 600 км до 60 000 км, сателитите ще обикалят света за близо 20 часа. През шест от тях - в по-далечния край на орбитата, те ще генерират затъмнение. Според космическата агенция първите резултати трябва да бъдат получени през март, след като двата апарата бъдат приведени в действие.

Мисията на стойност 210 милиона долара се очаква да създаде стотици затъмнения по време на двугодишната си експлоатация. След като приключат работата си, двата спътника постепенно ще се снишат, докато изгорят в атмосферата, вероятно до пет години.