Марсоходът Curiosity на НАСА е прекарал над 4 400 земни дни, изследвайки повърхността на Червената планета. Той кацна в кратера Гейл през 2012 г. и оттогава е изминал над 32 километра.

През това време грубият терен значително е повредил колелата на марсохода. Скорошна снимка, направена от камерата Mars Hand Lens Imager (MAHLI), показва дълбоки разкъсвания в средното дясно колело на Curiosity. Според инженерът от лабораторията на НАСА за реактивни двигатели Ашли Строуп, колелото все още "издържа добре въпреки суровите условия на Марс" — свидетелство за здравата конструкция на марсохода.

Снимка: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Износване на колелата

Колелата на Curiosity, с диаметър около 50 сантиметра, са направени от алуминий и имат специални протектори за по-добро сцепление. В първата година на Марс колелата започнаха да показват сериозно износване, като дупки и разкъсвания, причинени от острите скали по терена.

В отговор на това, НАСА актуализира софтуера на марсохода, за да регулира скоростта на всяко от колелата и да намали натоварването върху тях при неравен терен. Специални "групери" на колелата помагат за по-добро сцепление, като същевременно служат и за мониторинг на износването.

През 2017 г. роботикът Арт Ранкин спомена, че макар износването да е притеснително, колелата все още имат "години живот". Днес, повече от десетилетие след кацането, колелата на Curiosity продължават да функционират, въпреки сериозните повреди.

Независимо от състоянието на колелата, марсоходът продължава да прави важни научни открития. През юли 2023 г. едно от колелата случайно разкрива рядка находка — марсианска скала, пълна с жълти кристали от елементарна сяра. Според учения Ашвин Васавада, "намирането на поле от камъни, съставени от чиста сяра, е като откриване на оазис в пустинята."

Все още не е ясно колко време ще издържат колелата на Curiosity, но досега те са надминали очакванията и са помогнали за събирането на изключително важни данни на разстояние от над 100 милиона километра.